PARTNER PORTALU
  • BGK

Cud nad Sołą - milionowy zastrzyk z UE

  • Gazeta Żywiecka (Andrzej Kasprzyk)    4 lipca 2011 - 13:18
Cud nad Sołą - milionowy zastrzyk z UE

Pozyskiwanie unijnych funduszy nigdy nie jest proste. Dobrze wiedzą o tym w gminie Czernichów, do której już wkrótce na nowe inwestycje popłynie ponad 11 milionów złotych. – To cud! – mówi Adam Kos, wójt gminy.
Priorytetowym i najdroższym przedsięwzięciem, do jakiego przymierza się gmina, to rewitalizacja i przebudowa byłego gmachu przepompowni wodnej w Międzybrodziu Żywieckim. Kiedyś na jego terenie działała dyskoteka Flamingo oraz restauracja. Obecnie budynek straszy pustkami i smutną industrialną estetyką. Na parterze działa przychodnia lekarska. Co się zmieni? Absolutnie wszystko. Gminie udało się pozyskać 9 mln zł na przebudowę budynku z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. śląskiego.

– Kiedy dowiedziałem się o tych pieniądzach, odebrało mi mowę – mówi wójt. - Z 300 milionów zł rozdysponowanych zostało 86, z czego naszej gminie przypadło 9. Nasz projekt konkursowy otrzymał bardzo wysoką ocenę i ogólnie zdobył 85% punktów. To nasz wielki sukces, choć nie było łatwo.

Łatwo czy nie, starania gminy z pewnością się opłaciły. Do końca czerwca 2013 mają zakończyć się prace nad przebudową budynku. Na co jednak aż tyle milionów? Otóż nowy obiekt należeć będzie do najbardziej spektakularnych konstrukcji w kraju. Wybudowany zostanie głównie ze szkła, a jego kształt dopasowany będzie do górzystego profilu okolic. W nowej ozdobie Międzybrodzia Żywieckiego nie zabraknie restauracji, pubów, sklepów, widokowej antresoli oraz pomieszczeń przeznaczonych dla użytku gminy.

To jednak nie wszystko, ponieważ niedaleko budynku do końca listopada tego roku powstanie Orlik, który poszerzy wachlarz działań przyszłego Centrum o funkcje zapleczowe dla różnego rodzaju imprez sportowych i rekreacyjnych.

-Takie kulturalne centrum z pełnym zapleczem gastronomicznym i parkingiem potrzebne było w gminie od lat – tłumaczy Adam Kos. - Nie chwaląc się, nasza gmina stanowi perełkę w powiecie, która przyciąga wielu turystów. Tymczasem przyjezdni wyjeżdżają na Żar, a gdy wracają na dół, nie mają za bardzo czego szukać. Turysta nie żyje samym powietrzem i widokami. Musi gdzieś odpocząć, zjeść, napić się, zabawić. Teraz wreszcie będzie to możliwe.

To nie jedyna inwestycja mająca na celu poprawę atrakcyjności gminy. W ramach Projektu Rewitalizacji Sołectwa Czernichów w miejscu betonowego parkingu obok wiszącej kładki powstanie platforma widokowa, a w kierunku zapory poprowadzony zostanie szeroki na 3,5 m deptak. Wszystkie prace również mają zakończyć się do końca bieżącego roku. Gmina dostała na ten cel 1.200.000 zł.

Wójt przymierza się również do uatrakcyjnienia zapory. – W innych krajach konstrukcje tego  typu są podświetlone, co w połączeniu z piękną okolicą daje wspaniały efekt. Chcielibyśmy w przyszłości oświetlić obie strony tamy, jej koronę oraz zabezpieczone siatką osuwisko skalne górujące nad zaporą.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.