PARTNER PORTALU
  • BGK

Czarnoleski park do rewitalizacji

  • PAP    21 lipca 2012 - 10:22
Czarnoleski park do rewitalizacji

Do końca roku ma zakończyć się realizacja pierwszego etapu modernizacji i rewaloryzacji kompleksu parkowo - dworskiego w Czarnolesie k. Zwolenia (Mazowieckie), w którym znajduje się Muzeum Jana Kochanowskiego. Prace kosztowały 6,5 mln zł.
Dworek, w którym mieści się muzeum, otacza 10-hektarowy park. W ramach realizowanego od 2011 r. projektu "Jan Kochanowski - inspiracją kulturową Mazowsza" główne aleje parkowe wyłożono granitową kostką. Odbudowano też część alei spacerowych. Pielęgnacji i ochronie poddano najstarsze parkowe drzewa. Zabezpieczono też cenne okazy, m.in. liczącą 200 lat sosnę wejmutkę. Zainstalowane nowe oświetlenie, nagłośnienie i wybudowano nowe ogrodzenie.

W ramach projektu powstały też dwa nowe obiekty. Pierwszy, wybudowany tuż przy wejściu na teren muzeum, to stylowa kordegarda, z m.in. kasą biletową i sklepem z pamiątkami. Wybudowano także niewielki amfiteatr. Budowla w stylu antycznym nawiązywać ma do pierwszego polskiego dramatu renesansowego Jana Kochanowskiego "Odprawa posłów greckich".

Druga część projektu, do której muzeum dopiero się przygotowuje, zakłada m.in. budowę nowoczesnego centrum. Ma ono pełnić - według kierowniczki placówki - funkcję instytucji badającej twórczość J. Kochanowskiego. Ma tam też mieścić się sala konferencyjna i biblioteka. Muzeum chce pozyskać na ten cel fundusze z UE.

10-hektarowy kompleks parkowy został założony w stylu angielskim w pierwszej połowie XIX wieku według projektu Józefa Stichego. Na początku XX wieku Stefan Celichowski wprowadził do czystego polskiego drzewostanu drzewa i krzewy obcego pochodzenia. Na terenie parku znajdują się również stawy, w których ma być przywrócone życie biologiczne.

Dwór Kochanowskich w Czarnolesie spłonął ok. 1720 roku. Wybudowany na jego miejscu drewniany dworek również spalił się doszczętnie w 1863 roku. Budynek obecnej siedziby muzeum pochodzi z końca XIX stulecia. Wybudowano go z cegły. W miejscu, gdzie w XVI wieku miał stać dwór Kochanowskich, wznosi się dziś neogotycka kaplica z połowy XIX stulecia.

Jak poinformowała kierownik muzeum, Maria Jaskot, wartość całej inwestycji to 6,5 mln zł, z czego 5,5 mln zł pochodzi z funduszy UE. Resztę dołożył Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.