PARTNER PORTALU
  • BGK

Czas na nowoczesne technologie w kulturze

  • PAP    24 lutego 2013 - 09:50
Czas na nowoczesne technologie w kulturze

Pieniądze przeznaczane na kulturę w ramach nowego unijnego budżetu na lata 2014-2020 w Polsce trafią na nowoczesne technologie i wyposażenie placówek, często wybudowanych lub odnowionych dzięki środkom z obecnej perspektywy finansowej – zapowiada minister kultury.
„Będą spore zmiany. Kończę ten etap inwestowania w kulturę, który sprowadzał się przede wszystkim do nadrobienia zaległości 50 lat i naprawy infrastruktury, która służy i odbiorcom, i artystom" - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski podczas sobotniej konferencji prasowej w Bytomiu.

Czytaj też: Kluczowe inwestycje kulturalne w 2013 r.

„W kulturze będzie bardzo duży nacisk na nowe technologie, innowacyjność, kreatywność, edukację i przedsięwzięcia, które będą przenosić Polskę rzeczywiście w XXI w. - nie murami, tylko wyposażeniem i kierunkiem kształcenia" - dodał minister.

Jak zaznaczył, w dziedzinie edukacji artystycznej chce zbudować „silny priorytet innowacyjności i kreatywności". W miejscach inwestycji zrealizowanych w obecnej perspektywie finansowania, w kolejnej pojawią się środki na wyposażenie tych ośrodków.

„Np. inwestycja w łódzką Filmówkę - Wydział Nowych Mediów kosztowała 28 mln, natomiast wyposażenie będzie kosztowało 40 mln zł, taka jest proporcja. Jeśli chodzi o akademie sztuk pięknych, muszę młodzieży zapewnić nowoczesne piece, urządzenia do projektowania designu, nowoczesne oprzyrządowanie graficzne, komputerowe, więc będzie bardzo silna presja z mojej strony na to, aby uczelnie się przebudowywały w kierunku nowych technologii, innowacyjności" - podkreślił Bogdan Zdrojewski.

„Musimy pójść dalej z edukacją, bardzo szybko doprowadzać do sytuacji, że absolwent uczelni jest po pełnym kontakcie z najnowszym sprzętem zarówno tym, który go nagrywa, ale pozwala też przetwarzać ten obraz, montować, żeby wyobraźnia techniczna pomagała w wykorzystaniu umiejętności, które w moim przekonaniu w szkołach artystycznych są na bardzo dobrym, europejskim poziomie" - dodał.

Na wsparcie mogą też liczyć szkoły muzyczne, które będą mogły uzyskać dofinansowanie na zakup drogich instrumentów, a także instytucje narodowe inwestujące w nowe technologie np. w zakresie digitalizacji zbiorów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.