PARTNER PORTALU
 • BGK

Czego potrzebuje wieś

 • GK    27 listopada 2012 - 07:05
Czego potrzebuje wieś

Dziś wieś potrzebuje: edukacji, liderów, pomysłów i pieniędzy. W nowej perspektywie finansowej będzie mniej pieniędzy z programu rozwoju obszarów wiejskich, dlatego należy bardzo dokładnie sprawdzać na co są one wydawane.
Konferencja "Edukacja, komunikacja interpersonalna i promocja w odnowie wsi. Czego wieś potrzebuje" odbyła się w trakcie Targów Produktów i Usług dla Samorządów Lokalnych Gmina 2012 w Poznaniu. Organizatorem spotkania było Krajowego Stowarzyszenie Sołtysów.

KSS uczestniczy w targach już po raz czwarty. Tym razem wśród gości znaleźli się m.in. Tomasz Bugajski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Marek Zagórski, prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, a także sołtysi, lokalni działacze i przedstawiciele organizacji pozarządowych z całej Polski.

- Do tej pory dyskutowaliśmy o Funduszu Sołeckim, Odnowie Wsi, Leaderze. Dzisiejsza konferencja będzie poświęcona roli edukacji, a także wzajemnej komunikacji z wykorzystaniem nowych technologii - powiedział otwierając spotkanie Ireneusz Niewiarowski, senator, prezes KSS.

Witając gości Tomasz Bugajski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego podkreślił, że sołtysi i inni liderzy to filar polskiej wsi.

- Ostatnio mogłem się o tym przekonać podczas dożynek w Spale. Na przykładzie tej imprezy można było zaobserwować jak świetnie działają lokalne grupy działania czy liderki wiejskie. Wielkopolska wieś jest inna niż kilkanaście, a nawet kilka lat temu między innymi dlatego, że mieszkańcy wsi potrafią pisać świetne projekty, aplikować o środki na rozwój swoich małych ojczyzn - powiedział T. Bugajski.

Natomiast Marek Zagórski, prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, potwierdził, że polska wieś się zmienia, ale dodał również, że nie jest tak różowo jakby się wydawało.

- Dziś wieś potrzebuje: edukacji, liderów, pomysłów i pieniędzy. W nowej perspektywie finansowej będzie mniej pieniędzy z PROW - miliard euro. Dlatego należy bardzo dokładnie sprawdzać na co są one wydawane. Wybierać najbardziej efektywne pomysły, aby potem lepiej one służyły mieszkańcom wsi - stwierdził prezes EFRWP.

Dyskusję o roli edukacji otworzyła Maria Nowak ze Stowarzyszenia ,,Z edukacją w przyszłość" z Korzecznik gm. Kłodawa prowadzącego przedszkole, szkołę podstawową i CKU. Panel otworzyła dyskusja o roli przedszkola.

- Na wsi przedszkole edukuje, rozwija kompetencje społeczne, wyrównuje szanse edukacyjne, wspiera indywidualne potrzeby edukacyjne dzieci, stanowi wsparcie dla rodziców. W 2006 roku opieką przedszkolną objętych było 17 procent dzieci, dziś - 52 procent - wymieniła M. Nowak.

Natomiast odnosząc się do roli szkoły na wsi, M. Nowak stwierdziła, że jest ona wielofunkcyjna.

- Zamknięcie szkoły na wsi to zagrożenie dla całej społeczności. Szkoła edukuje, ale też stanowi centrum życia wsi. To szansa dla dzieci, nauczycieli, ale też rodziców i wszystkich mieszkańców. W naszej placówce organizujemy m.in. imprezy integracyjne oraz charytatywne, tworzymy plan odnowy wsi. Otworzyliśmy Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych. Wszelkie informacje można uzyskać na stronie www.korzecznik.pl - powiedziała.

O dodatkowych programach dla szkół gimnazjalnych wyrównujących start młodzieży wiejskiej poinformował Krzysztof Lipiński z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. Fundusz prowadzi - „Na własne konto" - edukację ekonomiczną i „Youngster" - naukę języka angielskiego.MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Radek, 2012-11-30 00:20:21

  Prawdziwa wieś jest samowystarczalną oazą spokoju i nie potrzebuje żadnej pomocy ani ingerencji państwa. Im więcej państwa tym gorzej a im więcej wolności tym lepiej. W miastach ludzie żyją jak roboty z dala od natury.
 • miastowy, 2012-11-27 16:57:56

  Wieś potrzebuje spec-ustawy o możliwości prowadzenia bimbrowni przydomowych wylaczonych z akcyzy i mozliwości hodowli marihuany na potrzeby własne i sasiadów.
 • Smakosz, 2012-11-27 12:45:04

  Wieś potrzebuje szczególnie ochrony państwa. Bez tego z eksportera dobrej żywności staniemy się importerem byle jakiej