Czworonóg najlepszą promocją

Wszystko wskazuje na to, że przedpotopowy tetrapod stanie się wizytówką Świętokrzyskiego Szlaku Archeogeologicznego.
Czworonóg najlepszą promocją

Projekt wart 32 mln 350 tys. zł zrealizowany zostanie dzięki unijnemu dofinansowaniu z programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka”.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas jest święcie przekonany, że warto wykorzystać odkrycie śladów tetrapoda do promocji regionu świętokrzyskiego. Liczy, że wiele instytucji włączy się w rozpropagowanie tej światowej sensacji naukowej.

Partnerami miasta Kielce w realizacji projektu będą Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, Gmina Chęciny oraz Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego.

Świętokrzyski Szlak Archeogeologiczny połączy takie atrakcje turystyczne, jak: Krzemionki, Jurapark Bałtów i Kielce z rezerwatami Wietrznia i Kadzielnia, Chęciny oraz kamieniołom Zachełmie, w którym naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli śladów tetrapoda. Zakończenie realizacji projektu planuje się na 2011 r.

Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego przygotowuje kampanię informacyjno-promocyjną szlaku. Powstaną wydawnictwa, strona internetowa i film promujący szlak. Za kilka dni ogłoszony zostanie konkurs na logo szlaku. Ma ono nawiązywać do postaci tetrapoda.

Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor regionalnej organizacji turystycznej nazwę tetrapod chce wykorzystywać, gdziekolwiek się da – od maskotek po gry planszowe i internetowe.

Całe zamieszanie wywołał artykuł Grzegorza Niedźwiedzkiego z Uniwersytetu Warszawskiego, Piotra Szreka, Katarzyny i Marka Narkiewiczów z Państwowego Instytutu Geologicznego oraz Pera Erika Ahlberga z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji w styczniowym numerze „Nature”, jednym z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie, w którym przedstawili sensacyjne odkrycie, jakiego dokonali w kamieniołomie w Zachełmiu koło Zagnańska.

Naukowe autorytety uznały, że zmienia ono nasze dotychczasowe wyobrażenia o powstaniu lądowych kręgowców – czworonogów (tetrapodów), bo przesuwa pojawienie się pierwszych kręgowców na lądzie o 18 milionów lat wcześniej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Jasne, ze warto to wykorzystac

Lukasz, 2010-01-18 10:20:48 odpowiedz

No i prosze. Dobry pomysl

Ewa, 2010-01-18 10:13:53 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE