PARTNER PORTALU
  • BGK

Czworonóg najlepszą promocją

  • JL    18 stycznia 2010 - 10:06
Czworonóg najlepszą promocją

Wszystko wskazuje na to, że przedpotopowy tetrapod stanie się wizytówką Świętokrzyskiego Szlaku Archeogeologicznego.
Projekt wart 32 mln 350 tys. zł zrealizowany zostanie dzięki unijnemu dofinansowaniu z programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka”.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas jest święcie przekonany, że warto wykorzystać odkrycie śladów tetrapoda do promocji regionu świętokrzyskiego. Liczy, że wiele instytucji włączy się w rozpropagowanie tej światowej sensacji naukowej.

Partnerami miasta Kielce w realizacji projektu będą Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, Gmina Chęciny oraz Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego.

Świętokrzyski Szlak Archeogeologiczny połączy takie atrakcje turystyczne, jak: Krzemionki, Jurapark Bałtów i Kielce z rezerwatami Wietrznia i Kadzielnia, Chęciny oraz kamieniołom Zachełmie, w którym naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli śladów tetrapoda. Zakończenie realizacji projektu planuje się na 2011 r.

Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego przygotowuje kampanię informacyjno-promocyjną szlaku. Powstaną wydawnictwa, strona internetowa i film promujący szlak. Za kilka dni ogłoszony zostanie konkurs na logo szlaku. Ma ono nawiązywać do postaci tetrapoda.

Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor regionalnej organizacji turystycznej nazwę tetrapod chce wykorzystywać, gdziekolwiek się da – od maskotek po gry planszowe i internetowe.

Całe zamieszanie wywołał artykuł Grzegorza Niedźwiedzkiego z Uniwersytetu Warszawskiego, Piotra Szreka, Katarzyny i Marka Narkiewiczów z Państwowego Instytutu Geologicznego oraz Pera Erika Ahlberga z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji w styczniowym numerze „Nature”, jednym z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie, w którym przedstawili sensacyjne odkrycie, jakiego dokonali w kamieniołomie w Zachełmiu koło Zagnańska.

Naukowe autorytety uznały, że zmienia ono nasze dotychczasowe wyobrażenia o powstaniu lądowych kręgowców – czworonogów (tetrapodów), bo przesuwa pojawienie się pierwszych kręgowców na lądzie o 18 milionów lat wcześniej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Lukasz, 2010-01-18 10:20:48

    Jasne, ze warto to wykorzystac
  • Ewa, 2010-01-18 10:13:53

    No i prosze. Dobry pomysl