PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy Jessica pomoże Pomorzu?

  • GK    31 marca 2011 - 12:14
Czy Jessica pomoże Pomorzu?

Dziś Europejski Bank Inwestycyjny rozpocznie przetarg na wybór banków, które udostępnią ponad 219 mln zł na inwestycje na Pomorzu.
Jessica to specjalny program UE, który zapewnia finansowanie projektów rewitalizacji miast. Jako pierwszy komercyjny bank w Polsce, Bank Zachodni WBK wspólnie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, będzie odpowiedzialny za realizację tego programu.

W ramach umowy Bank Zachodni WBK będzie udzielał pożyczek na wybrane inwestycje w woj. zachodniopomorskim na preferencyjnych warunkach. W przyszłości możliwe będzie korzystanie z takich produktów bankowych, jak gwarancje czy wkłady kapitałowe.

W ramach unijnej inicjatywy województwo pomorskie otrzyma ponad 219 mln zł. W niedługim czasie pomorscy beneficjenci będą mogli rozpocząć realizacje projektów dotyczących infrastruktury miejskiej w zakresie rozwoju nieużytków poprzemysłowych czy przestrzeni budowlanych.

Dziś Europejski Bank Inwestycyjny ogłosi przetarg, w ramach którego wybrana zostanie instytucja docelowo odpowiedzialna za ocenę opłacalności projektów rewitalizacyjnych, dobór odpowiednich narzędzi finansowych oraz udzielanie pożyczek w województwie pomorskim.

Do najaktywniejszych uczestników projektu na Pomorzu należą Gdańsk, Gdynia oraz Starogard Gdański, które są już w trakcie realizacji kilkunastu projektów rewitalizacyjnych.

W planach odnowy obszarów miejskich Gdańska znajdziemy m.in. rewitalizację Oruni, Nowego Portu, Starego Przedmieścia czy Browaru we Wrzeszczu.

Natomiast Gdynia i Starogard Gdański chcą zainwestować unijne środki w infrastrukturę kulturalno-sportową.

Najbardziej zaawansowane w realizacji projektu Jessica są województwa: wielkopolskie i zachodniopomorskie. W pierwszym odbyły się pierwsze nabory wniosków, a w drugim zostały już wybrane banki, które będą udzielać finansowania.

Bruksela zapowiada, że bezzwrotne transfery zarówno dla firm jak i dla samorządów zostaną znacznie ograniczone po 2014 r. Przejście na efektywniejsze narzędzia zwrotne ma zagwarantować realizację większej ilości ciekawych inwestycji i szybsze przeobrażanie krajów członkowskich.

Czytaj też: Jessica ułatwi rewitalizację miast

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.