PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy Polska dostanie pieniądze na rozwój miast?

  • Przegląd Prasy/Dziennik Gazeta Prawna    22 marca 2012 - 10:47
Czy Polska dostanie pieniądze na rozwój miast?

Polska ma szansę otrzymać 850 mln euro na rozwój miast. Najpierw jednak musi ustalić, kto odpowiada za politykę miejską.
Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" Polska może w latach 2014 - 2020 otrzymać z UE nawet 850 mln euro na rozwój miast. Nie wiadomo jednak czy pieniądze do Polski trafią bo jak na razie poziom wdrożenia strategii rozwoju miast na poziomie krajowym jest w powijakach. Dopiero w grudniu 2011 r. rząd przyjął koncepcję przestrzennego zagospodarowania kraju, w którym dokonano podziału na 18 miast o znaczeniu regionalnym i ok. 120 miast o znaczeniu lokalnym.

Czytaj też: Sztywne wyznaczanie liczby miast do wsparcia grozi wybuchem

Dokument ten, zdaniem urbanistów jest jedynie rządową wizją rozwoju kraju, ale nie konkretnym planem działania. Skonkretyzować go mają dopiero odrębne dokumenty - m.in. krajowa polityka miejska opracowywana przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego - donosi "DGP".

 Czytaj też: Prace nad prawem dotyczącym 300 europejskich aglomeracji do końca 2012 r.

Jednak zanim polityka miejska i przestrzenna zacznie nabierać realnych kształtów, rząd musi rozwiązać problem, kto za nią powinien odpowiadać. Z jednej strony zgodnie z ustawą z 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej za szeroko pojętą gospodarkę przestrzenną odpowiada minister transportu i budownictwa, a z drugiej strony jest ustawa z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która zakłada, że za przygotowanie koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju odpowiada minister rozwoju regionalnego - podaje "DGP".

Czytaj też: Będzie lista 300 priorytetowych aglomeracji

Do Sejmu skierowany już został projekt nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej, który ma rozwiązać obecny spór kompetencyjny -uspokaja MRR.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.