Debata o polityce spójności unijnej

Stanisław Szwabski, przewodniczący Rady Miasta Gdyni i członek Komitetu Regionów UE zareagował na wypowiedź Janusza Lewandowskiego, dotyczącą przeglądu budżetu Unii.
Debata o polityce spójności unijnej

Dyskusja w sprawie przyszłego budżetu Unii Europejskiej odbyła się 31 marca w trakcie sesji plenarnej Komitetu Regionów w Brukseli.

Przewodniczący zaznaczył: „Jedną z najważniejszych polityk Unii Europejskiej zapisaną zresztą w Traktacie jest polityka spójności. Dla nas, przedstawicieli miast i regionów Europy jest to swego rodzaju polityka solidarności unijnej. Zachowuje ona dla nas swoją wagę i ważność niezależnie od barw politycznych, a w szczególności barw narodowych”.

Podkreślił także, że „poszczególne kraje Europy mają często poważne trudności z alokacją własnych środków na wyrównywanie różnic. Dopiero europejska polityka spójności wraz z politykami krajowymi dają szansę na właściwe rozwiązywanie problemów ewidentnych niedostatków spójności regionów europejskich”.

Stanisław Szwabski wyraził niepokój „aktualnymi trendami mającymi na celu fragmentaryzację polityki spójności, która w istocie powinna być narzędziem zintegrowanym i wyłączeniem Europejskiego Funduszu Społecznego z Funduszy Strukturalnych. Tymczasem zintegrowane podejście, jego wielosektorowy charakter to esencja rozwojowej polityki Unii Europejskiej”.

– My w Komitecie Regionów uważamy, że żadne inne działania nie są w stanie zastąpić polityki spójności jako podstawowego instrumentu realizacji celów prorozwojowych całej Unii Europejskiej – dodał przewodniczący.

Wyraził również opinię, że wydatkowane na programy w ramach polityki spójności środki z unijnego budżetu, to z punktu widzenia integracji europejskiej najbardziej efektywnie wydane pieniądze.

Równocześnie z zadowoleniem przyjął odpowiedź komisarza, który potwierdził swoje przekonanie o wartości polityki spójności, jako polityki rządzącej się zasadą wieloszczeblowego zarządzania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

To był dobrze spędzony czas.Zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego.Ugruntowany pogląd się nigdy nie zmieni ! Ale coś ciekawego można dodawać. Te raz i w Ko lejnych la tach !!!

NOGA, 2011-04-01 15:13:15 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE