PARTNER PORTALU
  • BGK

Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Wielkopolsce

  • PAP    9 maja 2015 - 10:34

Zwiedzanie najnowocześniejszej w kraju zajezdni tramwajowej, wysokie na 3 metry modele grzybów i sposób na błyskawiczną naukę języka obcego - to kilka projektów, które można poznać podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Wielkopolsce.
Akcja ma na celu zaprezentowanie inwestycji zrealizowanych przy zaangażowaniu funduszy unijnych. Dni otwarte funduszy trwają od czwartku do niedzieli i wpisują się w Dzień Europy, który przypada 9 maja. Dla odwiedzających przygotowano w całej Polsce blisko tysiąc projektów wspartych z UE.

Na co dzień zamkniętą dla postronnych zajezdnię tramwajową w Poznaniu można w sobotę zwiedzać razem z przewodnikami. Obiekt położony na Franowie kosztował 303 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wynosiło 59 proc. Zajezdnia jest jedną z największych i najnowocześniejszych w Europie.

"Nie jest to miejsce dostępne na co dzień. W sobotę można z tramwaju zwiedzić zajezdnię i przejechać przez jej zakamarki, zobaczyć jej pracę, a to jedyny w pełni zautomatyzowany obiekt tego typu w kraju" - powiedziała PAP rzeczniczka MPK Poznań Iwona Gajdzińska. Tramwaj przejedzie przez: myjnie, podnośniki, tory jazdy próbnej, stanowiska napraw i likwidacji szkód.

MPK Poznań obliczyło, że łącznie na zakup autobusów, niskopodłogowych tramwajów i zajezdnię otrzymało dotąd z UE wsparcie w wysokości ok. 422 mln zł.

Przykładem innowacyjnego projektu, którego efekty można sprawdzić podczas Dni jest poznańskie SuperMemo Language Center. Firma na wart 1,3 mln zł projekt otrzymała ponad 650 tys. zł dotacji.

"Zrealizowaliśmy projekt badawczo-rozwojowy dotyczący opracowania instrumentów wirtualnej klasy, z której mogą korzystać słuchacze szkoły. Drugim elementem było otwarcie centrum nauczania" - opisał manager szkoły Jarosław Schulz.

Jak dodał, metody nauczania języka są mocno osadzone w "nowych technologiach i technikach neurodydaktycznych", które pozwalają błyskawicznie opanować słownictwo - nawet 50 słów w 5 minut. "Metoda SuperMemo aktywuje nasz mózg i utrwala tzw. ślady pamięciowe" - wyjaśnił Schulz.

W weekend można też skorzystać z nietypowej ścieżki edukacyjno-przyrodniczej, która dzięki funduszom unijnym powstała w miejscowości Piłka (gm. Drawsko) w północnej części Wielkopolski. Stworzono tam pierwszy w Polsce park grzybowy - na obszarze 1 ha Puszczy Noteckiej rozlokowano modele grzybów, których wysokość sięga do 3 m. Obok nich postawiono tablice z ciekawostkowymi opisami. Ścieżka ma pokazywać różnorodność i bogactwo okolicznych lasów.

W Wielkopolsce w ramach Dni otwartych funduszy europejskich przygotowano łącznie kilkadziesiąt atrakcji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.