PARTNER PORTALU
  • BGK

Do granicy z Litwą za 100 mln zł

  • PAP    27 października 2011 - 16:36
Do granicy z Litwą za 100 mln zł

Około 100 mln zł ma kosztować prowadząca do granicy z Litwą droga Suwałki-Sejny oraz biegnąca obok niej ścieżka rowerowa przez Wigierski Park Narodowy. Wojewódzki Zarząd Dróg w Białymstoku ogłosił przetarg na dokumentację techniczną inwestycji.
Poparcie dla remontu drogi zadeklarowali w czwartek starostowie: suwalski i sejneński, wójtowie: Suwałk, Krasnopola, Sejn oraz władze Wigierskiego Parku Narodowego.

Samorządowcy zaapelowali do marszałka województwa podlaskiego, by uwzględnił ich wniosek przy rozdzieleniu ok. 300 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Pieniądze te miały być przeznaczone na lotnisko k. Białegostoku, ale w związku z opóźnieniami przy przygotowaniu inwestycji środki zostaną przeznaczone na drogi wojewódzkie.

Droga z Suwałk do Sejn od 30 lat była remontowana doraźnie. W latach 90. ubiegłego wieku została zdewastowana przez ciężarówki, których setki dziennie jechały do granicy z Litwą w Ogrodnikach. Od kilkunastu lat TIR-y jeżdżą drogą przez Budzisko.

"Gruntowany remont tej drogi ma służyć rozwojowi turystyki na pograniczu polsko-litewskim i w Wigierskim Parku Narodowym. Stąd pomysł, by obok drogi poprowadzić ścieżkę rowerową" - powiedział na konferencji prasowej w Wigrach radny województwa podlaskiego Waldemar Kwaterki.

W ramach projektu ma być wyremontowany 30-kilometrowy odcinek drogi z Suwałk do Sejn. Powstanie kilkadziesiąt kilometrów ścieżek rowerowych, które połączą m.in. Klasztor Wigierski z Bazyliką Sejneńską. Ścieżki poprowadzą także z głównej drogi do kilkunastu jezior na Suwalszczyźnie.

"Latem tysiące mieszkańców i turystów pokonuje kilkanaście kilometrów, by dotrzeć np. z Suwałk do jeziora Wigry i do wielu innych plaż, ale jazda rowerem po rozbitej drodze, gdzie jest wiele samochodów nie jest bezpieczna. Dlatego trzeba przystosować ten odcinek dla turystów" - powiedział dziennikarzom starosta suwalski Szczepan Ołdakowski. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.