PARTNER PORTALU
  • BGK

Dobry kurs złotówki - są dodatkowe pieniądze w RPO

  • pt    29 lipca 2014 - 11:56
Dobry kurs złotówki - są dodatkowe pieniądze w RPO

Budowa kompleksu sportowo-kulturalnego w Knurowie, modernizacja parku rekreacyjnego w centrum Rajczy, remont amfiteatru w Szczyrku - te m.in. inwestycje będą dofinansowane z nadwyżek śląskiego Regionalnego Planu Operacyjnego 2007-2014
Zarząd Województwa Śląskiego wskazał kolejne inwestycje, które uzyskają dofinansowanie w ramach RPO WSL 2007-2013. owa o sześciu inwestycjach z zakresu infrastruktury okołoturystycznej i jednej, związanej z rewitalizacją. Dotychczas te projekty znajdowały się na listach rezerwowych.

Czytaj też: By nowe inwestycje nie zapadły się pod ziemię

To efekt bieżącego monitorowania środków na koncie Programu i ewentualnej nadwyżki wynikającej z różnic kursowych między euro i złotówką, które są przeliczane co miesiąc. W przypadku jej odnotowania, to właśnie Zarząd Województwa decyduje o wyborze kolejnych projektów do dofinansowania.

Czytaj: Poradnik jak sięgnąć po unijne dotacje

Tym razem ponad 8,5 mln zł wesprze inwestycje:

* Rozwój infrastruktury turystycznej gminy Knurów poprzez utworzenie kompleksu sportowo-kulturalnego;

*. Modernizacja parku rekreacyjnego w centrum Rajczy, jako czynnik przyczyniający się do wzrostu ruchu turystycznego;

* Budowa infrastruktury okołoturystycznej Ośrodka Rekreacji Sportowej Zalew w Lędzinach w celu podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu;

* Rozwój infrastruktury turystycznej Gminy Brenna poprzez remont widowni amfiteatru w parku Turystyki w Brennej;

* Budowa Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego u źródeł Warty w Kromołowie;

* Remont obiektu estrady amfiteatru w Szczyrku;

* Budowa strefy aktywności ruchowej w Bielsku-Biała.

* Rewitalizacja Zespołu Zabytkowego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bytomiu. Etap. 1. Rewitalizacja Ciszy Syjonu na potrzeby działalności Centrum Ewangelickiego im. Matki Ewy, projekt złożony przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Bytomiu - Miechowicach.


Wśród wymienionych przedsięwzięć warto odnotować rewitalizację zabytkowego budynku na turystycznym szlaku obiektów związanych z życiem Ewy von Tiele-Winckler, zwanej Matką Ewą. Szlak zaczyna się przy kościele Świętego Krzyża w Bytomiu i obejmuje pięć obiektów.

Finansowe wsparcie pozwoli na poprawę jego stanu technicznego i umożliwi zwiedzanie wnętrza przez wędrujących szlakiem. Obiekt będzie wykorzystywany również przez mieszkańców Bytomia do działalności kulturalnej, edukacyjnej i społecznej.

Turyści odwiedzający Rajczę, będą mogli skorzystać z odnowionych atrakcji sportowo-rekreacyjnych jakie oferuje park u podnóża Beskidu Żywieckiego i w pobliżu rzeki Soły. Szczyrk zainwestuje w remont estrady miejskiego amfiteatru. To szansa na zwiększenie walorów estetycznych i funkcjonalnych obiektu oraz ożywienie miasta w sezonie letnim.

Dotychczas w ramach RPO WSL na lata 2007-2013 wybrano do dofinansowania 129 projektów w obszarze infrastruktury około turystycznej i 127 projektów związanych z rewitalizacją. Wnioskowane dofinansowanie wyniosło ok. 300 mln zł w przypadku turystyki i ok. 550 mln zł w obszarze rewitalizacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.