PARTNER PORTALU
  • BGK

Dobrze wydają unijne pieniądze

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    12 października 2010 - 08:07
Dobrze wydają unijne pieniądze

W Białymstoku jest prowadzonych blisko 200 projektów z programu regionalnego. Podobnie w Suwałkach. Jak wskazuje resort rozwoju, z dotacji skorzystały wszystkie powiaty z Podlasia i większość gmin.
Dotychczas podpisano 624 umowy o dotacje. Najwięcej projektów ma związek z transportem (423,3 mln zł, czyli 50 proc. funduszy zarezerwowanych na ten cel). Kontrakty na badania i rozwój technologiczny, innowacje, przedsiębiorczość są warte 343,8 mln zł (czyli 52 proc. funduszy) – podaje „Rzeczpospolita”.

Podlasie najwięcej pieniędzy zarezerwowało właśnie na inwestycje w infrastrukturę transportową (32 proc. budżetu programu), bo brak lotniska regionalnego i szybkich, bezpiecznych połączeń drogowych z resztą kraju jest jedną z barier w rozwoju regionu.

Drugi priorytet to rozwój przedsiębiorczości (22 proc. łącznego budżetu). Dzięki inwestycjom przedsiębiorstw do regionu napływają nie tylko nowoczesne technologie, ale powstają też miejsca pracy. Urząd marszałkowski szacuje, że dzięki inwestycjom przedsiębiorców, którzy już otrzymali dofinansowanie, powstało (lub powstanie) ponad 1,5 tys. miejsc pracy. A ogólnie, dzięki wszystkim projektom dofinansowanym z programu regionalnego – 2,4 tys. miejsc pracy.

Ważne dla rozwoju Podlasia są też inwestycje realizowane przez samorządy. Podobnie jak w innych regionach część z nich realizuje wspólne projekty. Jednym z nich jest współpraca Drohiczyna i kilku innych gmin przy budowie lokalnej sieci szerokopasmowej. Inny przykład to Lokalna Grupa Działania Puszcza Knyszyńska, która zdobyła dotację na kampanię promocyjną.

Jednak pod względem wartości dofinansowania najlepiej wypadają trzy największe miasta w regionie: Białystok, ze 197 projektami z dotacjami na 410 mln zł, Łomża (38 inwestycji, 98,5 mln zł dotacji) i Suwałki (36 projektów, 139,5 mln zł).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.