PARTNER PORTALU
  • BGK

Dodatkowe 16 mln na rewitalizację gdańskiego Dolnego Miasta

  • PAP    6 lipca 2012 - 15:59
Dodatkowe 16 mln na rewitalizację gdańskiego Dolnego Miasta

Do ponad 16 mln zł wzrosło dofinansowanie z Unii Europejskiej do rewitalizacji gdańskiego Dolnego Miasto. Celem programu wartego w sumie 42 mln zł, jest aktywizacja społeczna i gospodarcza tej zaniedbanej dziś dzielnicy.
Projekt rewitalizacji Dolnego Miasta przygotował gdański samorząd. W myśl dotychczasowych umów prawie 12,7 mln zł z tej kwoty miało pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Resztę miało dołożyć miasto.

W piątek przedstawiciele Gdańska i Urzędu Marszałkowskiego podpisali jednak umowę, która zwiększyła unijne dofinansowanie projektu do kwoty prawie 16,2 mln zł, a więc o dodatkowe 3,5 mln zł. Dzięki temu miasto mniej dołoży do programu ze swojego budżetu.

Jak poinformowała obecna na piątkowym podpisaniu umowy minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, zwiększenie unijnego dofinansowania było możliwe dzięki oszczędnościom uzyskanym przy realizacji innych projektów finansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego, a także dzięki korzystnym kursom euro.

Projekt rewitalizacji Dolnego Miasta zakłada m.in. przebudowę i remont ulic, odnowienie ponad 30 budynków, budowę ciągów pieszych, wymianę infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej oraz uzupełnienie zieleni.

<!-- pagebreak //-->

Częścią tego programu są też działania o charakterze społecznym, czyli wsparcie oraz aktywizowanie mieszkańców dzielnicy: seniorów, dzieci, młodzieży i dorosłych. Z myślą o tych grupach na terenie dzielnicy powstają ogniska przedszkolne, świetlice, kluby młodzieżowe i seniora oraz poradnia dla rodziców. Organizowane są także zajęcia sportowe czy warsztaty artystyczne.

Zastępca dyrektora Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków w gdańskim Urzędzie Miejskim Grzegorz Sulikowski powiedział, że projekt realizowany jest od 2010 roku, a jego realizację rozpoczęto od działań o charakterze społecznym.

"Najdalej w przyszłym roku rozpoczną się prace inwestycyjne, które planujemy zakończyć do 2015 roku" - powiedział Sulikowski.

Gdańskie Dolne Miasto to dzielnica zbliżona charakterem do warszawskiej Pragi. Przed wybuchem II wojny światowej stanowiła gęsto zabudowany obszar miasta z typowo mieszczańskimi, okazałymi kamienicami oraz obiektami o funkcjach przemysłowych.

Działania wojenne nie wywołały większych szkód. W okresie PRL nastąpił jednak upadek społeczny tej dzielnicy, któremu sprzyjał m.in. brak inwestycji, a co za tym idzie niszczenie kamienic i fabryk. Dziś Dolne Miasto zajmujące powierzchnię prawie 62 ha i jest zamieszkane przez prawie 6 tys. osób. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.