PARTNER PORTALU
  • BGK

Dodatkowe pieniądze z UE na rozwój gospodarczy

  • PAP    21 maja 2013 - 16:50
Dodatkowe pieniądze z UE na rozwój gospodarczy

Do końca lipca samorządy z woj. śląskiego mogą ubiegać się o unijne środki przeznaczone na infrastrukturę służącą prowadzeniu działalności gospodarczej. Do podziału jest ponad 31,8 mln zł z oszczędności, uzyskanych na innych unijnych projektach.
Dodatkowy nabór wniosków rozpoczął właśnie Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego w Katowicach. Chodzi o pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013. Oszczędności udało się znaleźć w puli przeznaczonej na infrastrukturę rozwoju gospodarczego - szczególnie na badania i rozwój technologiczny, innowacje i przedsiębiorczość.

O wsparcie mogą ubiegać się samorządy oraz stworzone przez nie związki i stowarzyszenia. Dofinansowanie można dostać np. na projekty obejmujące kompleksowe uzbrojenie terenu przeznaczonego pod działalność gospodarczą, jednak z wyłączeniem infrastruktury służącej mieszkańcom. Maksymalnie unijna dotacja może pokryć nawet 85 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Wnioski będą przyjmowane do 31 lipca. Na etapie złożenia wniosku o dofinansowanie projektu należy przedstawić oświadczenie o zabezpieczeniu środków na realizację inwestycji wraz z dokumentami potwierdzającymi posiadanie odpowiedniego wkładu własnego. W przypadku inwestycji infrastrukturalnych wymagane jest też przedłożenie stosownego zezwolenia na inwestycję.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty najdalej do końca października tego roku. Od tego czasu wnioskodawcy będą mieli maksymalnie rok na rozpoczęcie inwestycji.

Z tej samej puli unijnych środków w regionie dofinansowano już działania w ramach projektu "Gospodarcza Brama Śląska", gdzie grupa miast przygotowała tereny pod inwestycje. Częścią tego projektu była adaptacja infrastruktury dawnej kopalni Niwka-Modrzejów na potrzeby Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego. Wprowadziły się tam już pierwsze innowacyjne firmy. Unijne dofinansowanie na część tego projektu sięgnęło 15 mln zł.

Ze środków przeznaczonych na projekt "Gospodarcza Brama Śląska" skorzystał też samorząd Czeladzi w Zagłębiu Dąbrowskim. Jesienią ubiegłego roku, dzięki unijnemu wsparciu, uzbrojono tam atrakcyjne tereny inwestycyjne w pobliżu dużego centrum handlowego. Łącznie na nowe firmy czeka teraz ponad 24,5 ha wolnych terenów o uregulowanym stanie prawnym i w pełni wyposażonych w infrastrukturę komunalną. Unijne dofinansowanie tego przedsięwzięcia sięgnęło prawie 20 mln zł, wobec ponad 25 mln zł wartości całego projektu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.