Dofinansowanie dla kultury przekroczyło 2 mld zł

Unijne dofinansowanie dla polskiej kultury przekroczyło 2 miliardy złotych, a w wyniku nowego naboru wniosków kolejne 13 projektów uzyskało dofinansowanie w wysokości 176, 5 mln zł - poinformował minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Dofinansowanie dla kultury przekroczyło 2 mld zł

Szef resortu kultury wystosował list do samorządowców i reprezentantów instytucji kultury. W piśmie przesłanym we wtorek minister zwraca uwagę, że w ostatnich dniach unijne dofinansowanie dla polskiej kultury przekroczyło 2 miliardy złotych.

- Wartość wszystkich tych inwestycji to ponad 3 miliardy 680 mln zł; do końca bieżącego roku będzie to już prawie 4 mld zł. Stało się to możliwe dzięki Wam - władzom samorządowym i instytucjom kultury, z sukcesem wnioskującym o dotacje w ramach Priorytetu XI Kultura i dziedzictwo kulturowe Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego operatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - napisał Bogdan Zdrojewski.

Minister przypomniał, że w ramach programu na lata 2007-2013 do realizacji skierowano 64 projekty, a do tej pory w całej Polsce oddano do użytku 21 nowych lub wyremontowanych obiektów.

Są to m.in.: Centrum Nauki Kopernik, Opera i Filharmonia Podlaska, Filharmonia Opolska, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, Zespół Opactwa Cystersów w Krzeszowie, Opera Leśna w Sopocie, Dziedzictwo Chopina na Szlaku Traktu Królewskiego w Warszawie, Zespół Szkół Muzycznych w Radomiu, Galicyjski Rynek w Sanoku, sala koncertowa w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Bielsku-Białej, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. L. Różyckiego w Kielcach, budynek dydaktyczny PWSFTviT w Łodzi, budynek PWST we Wrocławiu, Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie, Kazimierz Dolny oraz wybrane zespoły zabytkowe Powiśla Lubelskiego, konserwacja pięciu drewnianych baraków dawnego KL Auschwitz II - Birkenau, Teatr Stary w Lublinie, Międzynarodowe Centrum Kultur w Kielcach, Filharmonia Częstochowska, Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie oraz Zespół Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku.

- Co ważne, to jeszcze nie koniec inwestycji. W wyniku nowego naboru wniosków (lipiec 2012 r.) kolejne 13 projektów uzyskało dofinansowanie w wysokości 176, 5 mln zł. 10 projektów dotyczy infrastruktury szkolnictwa artystycznego, a 3 - rozwoju oraz poprawy stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym. (...) Szczególnie cieszy fakt, że oddawane systematycznie do użytku obiekty nie tylko ułatwiają dostęp do kultury i poprawiają jakość edukacji artystycznej, ale także na lepsze zmieniają oblicze polskich miast - zauważył Zdrojewski. Jak dodał, wszystkie te umowy podpisane zostaną do końca listopada br.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

dawno przekroczyło wszystkie oczekiwania czyż nie? czasami sie nie planuje a tak jakos to wychodzi...

Dżolero, 2012-11-13 22:07:12 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE