PARTNER PORTALU
  • BGK

Dofinansowanie dla malopolskiej kultury

  • PAP    29 sierpnia 2010 - 19:45
Dofinansowanie dla malopolskiej kultury

Dni Dziedzictwa Kulturowego, reAnimacja, Festiwal Muzyki Filmowej, Tatrzańskie Wici, Krakowskie Noce 2011 oraz prezentacje sztuki współczesnej narodów dawnych Austro-Węgier to niektóre małopolskie projekty kulturalne, które uzyskały unijne dofinansowanie.
Zarząd województwa małopolskiego zdecydował o przyznaniu unijnego wsparcia 15 przyszłorocznym projektom kulturalnym. Otrzymają one w sumie 9,5 mln zł dofinansowania.

XIII Dni Dziedzictwa Kulturowego pod hasłem "Twarze Małopolski" zaprezentują dwanaście wybranych zabytków poprzez związane z nimi ważne dla Małopolski postacie - artystów, naukowców, możnowładców, przedstawicieli różnych stanów. Projekt zapowiadany na wiosnę przyszłego roku będzie miał charakter festiwalowy.

Projekt Zakopane reAnimacja będzie próbą odszukania utraconych tradycji, które narodziły się na przełomie XIX i XX wieku. Planowane jest zorganizowanie kilkunastu imprez m.in. koncertów festiwalowych "Muzyka na szczytach" oraz "Chopin dźwiękiem i słowem malowane", wystawę instrumentów, a także pokaz filmu obrazującego dziedzictwo górskie we współczesnym świecie.

Kolejna edycja Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie wzbogaci się o koncert muzyki z gier komputerowych. Podczas festiwalu zagrane zostaną także najlepsze i najbardziej znane utwory z wszystkich trzech części filmu "Piraci z Karaibów" oraz zaprezentowane zostanie premierowe wykonanie suity z filmu "Czas Honoru". Będzie można usłyszeć też utwory muzyczne ze ścieżek dźwiękowych do filmów o Harrym Potterze.

Projekt Tatrzańskie Wici ma w zamierzeniu pomysłodawców wypromować tatrzańską kulturę. W czasie tego przedsięwzięcia pięć podhalańskich gmin zaprezentuje wszystko, co ma do zaoferowania turystom. W Zakopanem odbędzie się Festiwal Oscypka, w Białym Dunajcu - Święto Pstrąga, w Białce Tatrzańskiej - Wybór Cepra, Ceperki i Harnasia Roku, w Jurgowie - Dzień Polowaca, a w Poroninie Święto Misia, Miodu i Bartników.

W Krakowie, za unijne pieniądze, zrealizowany zostanie projekt Krakowskie Noce 2011. W ramach przedsięwzięcia odbędą się: Noc Muzeów, Noc Teatrów, Noc Jazzu, Noc Sakralna Cracovia Sacra i Noc Poezji. W przyszłym roku, po raz pierwszy, Noc Muzeów obejmie Muzeum Sztuki Współczesnej, a widzom udostępniona zostanie także wystawa stała w Fabryce Schindlera. W sierpniu rozpocznie się Cracovia Sacra, a jej tematem przewodnim będą Bazyliki Krakowa. Nowością Krakowskich Nocy będzie Noc Poezji.

Dzięki unijnej dotacji w Nowym Sączu zaprezentowana zostanie sztuka współczesna narodów dawnej monarchii austro-węgierskiej. Złożą się na nią wystawy, prezentacje w przestrzeni miejskiej, debaty publiczne, spotkania z artystami i warsztaty. Będą one koncentrować się z jednej strony na tożsamości kształtującej Nowy Sącz a z drugiej nawiązywać do dziedzictwa i sztuki narodów całych byłych Austro-Węgier.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.