PARTNER PORTALU
  • BGK

Dofinansowanie na mieszkalnictwo, nabór wniosków: 600 mln zł od BGK

  • MN    1 września 2016 - 16:27
Dofinansowanie na mieszkalnictwo, nabór wniosków: 600 mln zł od BGK

Siedziba Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie. (fot. wikipedia)

• W czwartek (1 września) ruszył nabór wniosków w dwóch programach BGK służących poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.
• O co najmniej 545 mln zł w ramach nowego programu budownictwa czynszowego mogą się ubiegać towarzystwa budownictwa społecznego, spółki gminne oraz spółdzielnie mieszkaniowe.
• BGK ma do dyspozycji także ponad 65 mln zł na bezzwrotne dofinansowanie inwestycji o które będą zabiegać gminy, związki międzygminne, spółki gminne, powiaty i organizacje pożytku publicznego w ramach kolejnej edycji rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego.
Obydwa programy są obsługiwane przez Bank Gospodarstwa Krajowego w oparciu o stosowne ustawy i mają na celu poprawę sytuacji mieszkaniowej polskich rodzin, które osiągają niskie lub średnie dochody. Ale jak podkreśla BGK - na tym podobieństwa się kończą. 

Bezzwrotne dotacje, preferencyjne kredyty – kto może skorzystać

Program Społeczne budownictwo czynszowe oferuje kredyty preferencyjne (do 30 lat, WIBOR 3M, do 75 proc. kosztów inwestycji). Mogą z niego skorzystać towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielnie mieszkaniowe i spółki komunalne. Przedmiotem finansowania są mieszkania na wynajem. Beneficjentem końcowym może być najemca o średnich dochodach. Dostępna pula środków w jesiennym naborze wniosków wynosi min. 545 mln zł.

Program Finansowe wsparcie budownictwa socjalnego i komunalnego z Funduszu Dopłat oferuje bezzwrotne dofinansowanie - do 55 proc. kosztów inwestycji. Mogą z niego skorzystać jednostki samorządu terytorialnego, spółki komunalne, gminne towarzystwa budownictwa społecznego i organizacje pożytku publicznego. Przedmiotem dofinansowania są mieszkania na wynajem o statusie: lokali socjalnych, komunalnych, mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych. Beneficjentem mogą być najemcy o niskich dochodach, bezdomni. Dostępna pula środków w jesiennym naborze to 65 mln zł.

Czemu służą programy Banku Gospodarstwa Krajowego?

Program społecznego budownictwa czynszowego, uruchomiony przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz BGK w listopadzie 2015 r., ma pomóc osobom, których nie stać na kupno mieszkania (nawet z dopłatą państwa) ani na wynajęcie go po stawkach komercyjnych i jednocześnie osiągającym zbyt wysokie dochody, by zamieszkać w zasobach komunalnych. Program polega na preferencyjnym finansowaniu inwestycji mieszkaniowych realizowanych przez TBS-y, spółki gminne i spółdzielnie mieszkaniowe.

– Bank Gospodarstwa Krajowego posiada unikalne doświadczenie w realizacji programów mieszkaniowych – tłumaczy Dariusz Stachera, dyrektor departamentu budownictwa społecznego BGK. - W ramach Krajowego Funduszu Mieszkaniowego BGK zapewnił finansowanie w wysokości 7,3 mld zł, dzięki któremu powstało blisko 100 tys. mieszkań na wynajem. Program społecznego budownictwa czynszowego jest naszą odpowiedzią na potrzebę rynkową i wpisuje się w misję banku rozwoju, jakim jest BGK – dodaje.

BGK zapewni łącznie 4,5 mld zł taniego finansowania, tj. po 450 mln zł w 10 rocznych edycjach, przy czym niewykorzystane środki przechodzą na kolejne lata. W najbliższej edycji programu do wykorzystania będzie co najmniej 545 mln zł.

BGK ma do dyspozycji także ponad 65 mln zł na dofinansowanie inwestycji dla gmin, związków międzygminnych, spółek gminnych, powiatów i organizacji pożytku publicznego w ramach kolejnej edycji rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Program przewiduje bezzwrotną dotację w zależności od rodzaju przedsięwzięcia wynoszącą do 55 proc. kosztów inwestycji.

- Rządowy program finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego cieszy się ogromnym zainteresowaniem - informuje Danuta Bruzik, dyrektor departamentu usług agencyjnych BGK.

- Od początku trwania programu, czyli od 2007 r. Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał bezzwrotne dotacje w łącznej wysokości ponad 735 mln zł, co pozwoliło na współfinansowanie przeszło 1150 przedsięwzięć mieszkaniowych o wartości blisko 2,3 mld zł – mówi Anita Łygan, naczelnik wydziału obsługi programu budownictwa socjalnego w Banku Gospodarstwa Krajowego.

- Dotychczas, dzięki wsparciu z budżetu Państwa w całej Polsce powstało już ponad 13 tys. lokali socjalnych, komunalnych, mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych, a kolejne 4,6 tysięcy pozostaje w trakcie realizacji – dodaje.

Wnioski w obydwu programach można składać w Banku Gospodarstwa Krajowego od 1 do 30 września 2016 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2016-09-18 21:50:04

    Dotacje dla firm z BGK: zajrzyj na stronę Artmetic!NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: