PARTNER PORTALU
  • BGK

Dofinansowanie na targowiska dla lubuskiego

  • lubuskie.pl    27 lipca 2011 - 11:57
Dofinansowanie na targowiska dla lubuskiego

Nawet milion złotych będą mogły otrzymać lubuskie gminy i związki międzygminne, które zdecydują się ubiegać o dofinansowanie na budowę targowiska.
- Na realizację programu „Mój Rynek” rząd chce wydać 70 mln euro. Wysokość limitów środków w ramach działania dla województwa lubuskiego wynosi blisko 7,5 mln zł - powiedział członek zarządu Stanisław Tomczyszyn. Pierwsze konkursy na budowę i modernizację targowisk ruszą w III kwartale tego roku.

Podczas spotkania Stanisław Tomczyszyn przedstawił główne założenia  programu „Mój Rynek". Rozporządzenie umożliwiające finansowanie programu ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) weszło w życie 23 lipca. Zgodnie z  nim o dofinansowanie mogą ubiegać się gminy i związki międzygminne, jednak pomoc będzie przyznawana tylko na targowiska usytuowane w miejscowościach liczących do 50 tys. mieszkańców. Poziom dofinansowania ma wynosić maksymalnie 75 % kosztów kwalifikowalnych inwestycji. W sumie w ramach programu „Mój rynek" na terenie całego kraju ma powstać blisko 100 nowych targowisk, a kolejne 200 istniejących ma być wyremontowanych.

Czytaj też: Gminy dostaną pieniądze na targowiska

Zarząd Województwa Lubuskiego szacuje, że na naszym terenie nowoczesne oblicze zyskać powinno kilkanaście targowisk. Stanisław Tomczyszyn wymienił m.in. Szprotawę, Lubsko, Kożuchów, Gozdnicę czy Strzelce Krajeńskie i Ośno Lubuskie. Włodarze tych miejscowości już wyrazili chęć sięgnięcia po pieniądze z programu. Dokładna kwota przyznanych pieniędzy dla lubuskiego to 7 466 391 zł (1 929 300 euro). Tomczyszyn dodał, że inwestycje związane z modernizacją czy budową targowisk są bardzo kosztowne między innymi ze względu na konieczność dostosowania ich do obowiązujących norm sanitarno-weterynaryjnych i zwykle nie przynoszą dochodów do budżetu gminy. W związku z tym, zasadne jest wsparcie realizacji targowisk ze środków wspólnotowych.

Czytaj też: Samorządy powalczą o dotacje na targowiska

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.