PARTNER PORTALU
  • BGK

Dofinansowanie z programu Ryby na Podkarpaciu

  • PAP    10 sierpnia 2014 - 11:55
Dofinansowanie z programu Ryby na Podkarpaciu

Doposażenie Straży Rybackiej i utworzenie muzeum kultury Bojków w Myczkowie - te m.in. projekty zostały dofinansowane na Podkarpaciu z unijnego Programu Operacyjnego Ryby. W sumie do regionu trafiło z tego programu ponad 22,5 mln zł.
Program Ryby, którego oficjalna nazwa brzmi Program Operacyjny "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich" jest instrumentem wspierania nie tylko gospodarki rybackiej, ale także działań ma rzecz podniesienia jakości życia związanych z nią lokalnych społeczności. Na lata 2007-2013 Polska otrzymała w ramach tego programu ok. 4,09 mld zł (ok. 1 mld euro).

Na Podkarpaciu z tego programu dofinansowanych zostało do tej pory ponad 90 projektów, część z nich została już zrealizowana. W sumie region otrzymał z Programu Operacyjnego Ryby ponad 22,5 mln zł.

Czytaj też: Gminy wśród beneficjentów PO "Ryby"

Jak podkreślił marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, gospodarka rybacka w regionie ma długą historię i wciąż na duże znaczenie zarówno ekonomiczne jak i społeczne. "Ze względu na niezwykle bogatą tradycję, czujemy się w obowiązku zadbać o to, aby jej cenny dorobek nie został utracony" - dodał.

Ortyl podkreślił, że dzięki inwestycjom, które zostały dofinansowane z unijnego programu Ryby, rozwija się cały region.

Wśród projektów, które zostały zrealizowane w ramach tego programu jest m.in. projekt Polskiego Związku Wędkarskiego w Krośnie. Dzięki dotacji doposażona została społeczna Straż Rybacka - zakupiony został m.in. samochód terenowy, łodzie, kamizelki ratunkowe, kamery i noktowizory. Sprzęt ten pomaga w walce z kłusownikami.

Z kolei gmina Solina utworzyła dzięki dofinansowaniu z tego programu Muzeum Kultury Materialnej i Duchowej Bojków w Myczkowie. Placówka gromadzi i udostępnia cenne eksponaty związane z dziedzictwem kulturowym tej grupy etnicznej, która zamieszkiwała te tereny. W muzeum odbywają się m.in. lekcje muzealne i projekcje filmów o tematyce regionalnej. Wraz ze zwiedzającymi placówkę przygotowywane są też regionalne potrawy, w tym z ryb przy wykorzystaniu zrekonstruowanego pieca chlebowego Bojków.

Natomiast na terenie Gospodarstwa Rybackiego Grębów z pieniędzy unijnych wybudowano infrastrukturę turystyczną m.in. altany grillowe i ścieżki spacerowe. Powstał również punkt obserwacyjny, dzięki któremu można podziwiać okoliczne stawy oraz ptactwo. W ramach projektu przeprowadzono również kampanię promocyjną gospodarstwa.

Według zapowiedzi ministerstwa rolnictwa Polska na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, z którego finansowany jest Program Operacyjny Ryby, otrzyma 531 mln euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Lubuszanin, 2014-08-10 22:53:29

    W Lubuskim już z tych funduszy nachodowali ryb,ze aż spadają z dachów kościołów ,plebani ,i prywatnych budynków.A także tuczy się przy tym sitwa urzędasów.Grupa Rybacka,Pszczew i okolice.Zapytajcie red Patorę z TTV.