PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląski RPO przyjęty

  • pap    19 grudnia 2014 - 15:00
Dolnośląski RPO przyjęty

fot.fotolia

Komisja Europejska zatwierdziła Regionalny Program Operacyjny dla Dolnego Śląska na lata 2014-2020 - poinformował marszałek województwa Cezary Przybylski. Województwo z UE otrzyma ponad 2,2 mld euro. Unijne fundusze będą wydawane od połowy 2015 r.
Jak powiedział marszałek Przybylski, Dolny Śląsk znalazł się w gronie siedmiu polskich województw, które zatwierdziły RPO jeszcze 2014 r. "To dla nas duży sukces. Liczymy, że szybko uruchomimy te środki i już na przełomie II i III kwartału 2015 roku odbędą się pierwsze nabory projektów" - dodał Przybylski.

Czytaj: KE zatwierdziła Regionalny Programy Operacyjny dla Wielkopolski

W nowym RPO najwięcej pieniędzy - 415,5 mln euro - zostanie przeznaczonych na przedsiębiorstwa i innowacje, przede wszystkim na badania, rozwój technologiczny firm i wzmacnianie ich konkurencyjności.

Pond 392 mln euro zaplanowano na produkcję energii ze źródeł odnawialnych, co ma zmniejszyć emisję zanieczyszczeń gospodarczych.

Ponad 340 mln euro zostanie wydanych na rozwój infrastruktury transportowej. Jak powiedział PAP dyrektor wydziału rozwoju regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego Maciej Zathey, zwiększono w tej puli wydatki na transport drogowy.

Czytaj też: Ostatnie unijne dotacje ze "starego" RPO

"Priorytetem Komisji Europejskiej był podział: 60 proc. na kolej, a 40 na drogi. Nam udało się wynegocjować na transport drogowy 55 proc. tej kwoty" - dodał Zathey.

Dyrektor poinformował, że uzgodniono z UE również korzystny dla województwa podział środków przewidzianych na inwestycje w infrastrukturę naukowo-badawczą.

"Priorytetem UE było, by środki inwestować w podmioty prywatne, ale nam udało się wynegocjować możliwość inwestycji w podmioty publiczne np. w uczelnie" - powiedział Zathey.

Marszałek Przybylski podkreślił, że latach 2014-2020 na Dolnym Śląsku w sumie zostanie wydatkowanych ok. 40 mld zł.

"To będą pieniądze z RPO, z kontraktu terytorialnego oraz innych źródeł. Zdajemy sobie sprawę, że to ostatni okres, w który będziemy mieli tak duże fundusze unijne i chcemy je dobrze wykorzystać" - dodał Przybylski.

Z 2,2 mld euro w ramach RPO dla Dolnego Śląska 70 proc. kwoty pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a pozostała część z Europejskiego Funduszu Społecznego

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.