PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląskie: 27 mln zł z unijnych funduszy na rozwój sieci żłobków

  • pap/pt    7 listopada 2015 - 12:08
Dolnośląskie:  27 mln zł z unijnych funduszy na rozwój sieci żłobków

Na rozwój placówek świadczących opiekę dla dzieci do trzech lat z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) dla woj. dolnośląskiego zostanie przeznaczonych ponad 27 mln zł.

Ponad 27 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na Dolnym Śląsku zostanie przeznaczonych na rozwój sieci żłobków oraz klubów dziecięcych oferujących opiekę nad dziećmi do trzeciego roku życia. O dotacje mogą się starać także samorządy.
Z dotacji mogą skorzystać m.in. przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, samorządy oraz placówki oświatowe.

"To oferta skierowana do wszystkich zainteresowanych utworzeniem bądź rozwojem żłobków i klubów dziecięcych (...). Efektem finalnym dofinansowanych projektów ma być pomoc w opiece nad dziećmi rodzicom, którzy chcą wrócić na rynek pracy bądź znaleźć zatrudnienie" - powiedziała Lilla Jaroń, wicedyrektor ds. zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy.

Wnioski o dotacje można składać do stycznia 2016 r. Łącznie na rozwój placówek świadczących opiekę dla dzieci do trzech lat z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) dla woj. dolnośląskiego zostanie przeznaczonych ponad 27 mln zł.

"Fundusze przeznaczymy na konkretne działania, a ich lista jest długa. Mogą trafić na przykład na utworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 lub wsparcie już istniejących. Ale nie tylko. Sfinansować możemy bieżące koszty opieki nad dziećmi, wynagrodzenia opiekuna lub niani, czy też przeszkolenie opiekunów, a także podniesienie kwalifikacji i kompetencji rodziców, którzy są bez pracy i mają małe dzieci. Projekty będą realizowane nawet przez dwa lata" - dodała Jaroń.

DWUP jest jedną z instytucji pośredniczących, która z upoważnienia władz województwa dolnośląskiego rozdysponowuje unijne fundusze w ramach RPO dla Dolnego Śląska na lata 2014-2020.

DWUP w ramach RPO będzie pośredniczył w przekazywaniu ponad 400 mln euro. To pieniądze, które zostaną przeznaczone m.in. na walkę z bezrobociem w różnych grupach wiekowych.

Z 2,2 mld euro w ramach RPO dla Dolnego Śląska 70 proc. kwoty pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a pozostała część z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Komisja Europejska w grudniu 2014 r. zatwierdziła, że 415,5 mln euro zostanie przeznaczonych na przedsiębiorstwa i innowacje, przede wszystkim na badania, rozwój technologiczny firm i wzmacnianie ich konkurencyjności.

Ponad 392 mln euro zaplanowano na produkcję energii ze źródeł odnawialnych, a ponad 340 mln euro zostanie wydanych na rozwój infrastruktury transportowej

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.