PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląskie: 33 mln zł na inwestycje mające poprawić jakość powietrza. Nabór trwa

  • aw/PAP    10 stycznia 2018 - 16:54
Dolnośląskie: 33 mln zł na inwestycje mające poprawić jakość powietrza. Nabór trwa
Dofinansowanie przeznaczone jest m.in. na modernizację sieci ciepłowniczych, a także instalację pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych czy budowę biogazowni (fot.mat.pras.)

Ponad 33 mln zł zostanie przeznaczonych na dofinansowanie inwestycji związanych z ochroną powietrza na Dolnym Śląsku. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
O dofinansowanie proekologicznych inwestycji mogą ubiegać się przede wszystkim małe, średnie i mikroprzedsiębiorstwa, a także spółdzielnie mieszkaniowe, samorządy oraz związki wyznaniowe. W przypadku małych i mikroprzedsiębiorstw dofinansowanie pokryje 80 proc. inwestycji.

Dofinansowanie przeznaczone jest m.in. na modernizację sieci ciepłowniczych, a także instalację pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych czy budowę biogazowni.

"To kolejna dobra wiadomość dla Dolnoślązaków. Po projekcie dotyczącym termomodernizacji, na który przeznaczyliśmy 52 mln zł, kolejne 33 mln zł zostanie przeznaczonych na ochronę środowiska" - powiedział podczas konferencji prasowej marszałek woj. dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Zaznaczył, że dzięki inwestycjom finansowanym z RPO, ilość energii potrzebnej do ogrzania czy schłodzenia pomieszczeń będzie zdecydowanie mniejsza. "A co za tym idzie obniży się emisja szkodliwych gazów" - dodał marszałek.

Wicemarszałek Jerzy Michalak przypomniał, że niedawno sejmik województwa przyjął uchwałę antysmogową.

"Nie chcemy zostawiać ludzi samych z problemami związanymi z wymianą źródeł ciepła. Te 33 mln zł są przeznaczone na pomoc tym, którzy będą mieli problemy finansowe z tym związane" - powiedział Michalak.

Robert Karaś z Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej (instytucja zajmująca się rozdzielaniem środków z RPO) zaznaczył, że przy rozpatrywaniu wniosku preferowane będą projekty wykorzystujące odnawialne źródła energii oraz takie, które spowodują obniżenie emisji o 30 proc.

Wnioski o dofinansowanie można składać od 16 stycznia. Będą one przejmowane do 20 marca.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.