PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląskie: 70 mln zł na rewitalizację zabytków

  • PAP/EM    27 marca 2017 - 16:58
Dolnośląskie: 70 mln zł na rewitalizację zabytków
Większość pieniędzy przeznaczono na remonty kościołów (fot. pixabay)

Prawie 70 mln zł przeznaczono na rewitalizację zabytków i rozwój instytucji kultury. Dofinansowanie na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego otrzyma 29 projektów.
• Zatwierdzono wyniki konkursów w ramach działania "Dziedzictwo kulturowe". To część Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2014-20.

• Jeden z konkursów dedykowany był zabytkom wpisanym do rejestru prowadzonego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu.

• Adresatem drugiego konkursu były instytucje kultury, które dzięki środkom zyskają szansę na przebudowę i rozbudowę swoich obiektów.

• Większość pieniędzy przeznaczono na remonty kościołów, pałaców i innych zabytków będących w gestii samorządów lub dolnośląskich parafii.

Jak poinformowały służby prasowe, Zarząd Województwa Dolnośląskiego zatwierdził wyniki konkursów w ramach działania "Dziedzictwo kulturowe". To część Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2014-20.

Konkursy dotyczyły dwóch typów projektów. Pierwszy z nich dedykowany był zabytkom wpisanym do rejestru prowadzonego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu. Do rozdysponowania były pieniądze na rewitalizację, rewaloryzację, konserwację, renowację i restaurację obiektów zabytkowych oraz obszarów zabytkowych.

Adresatem drugiego konkursu były instytucje kultury, które dzięki środkom zyskają szansę na przebudowę i rozbudowę swoich obiektów, doposażenie w nowy sprzęt niezbędny do rozwoju oferty oraz oprogramowania komputerowe ułatwiające wewnętrzne zarządzanie w instytucji.

Największe dofinansowanie ponad 8 mln zł trafi do samorządu Lwówka Śląskiego na rewaloryzację murów obronnych wraz z przyległym terenem. Samorząd w Głogowie otrzymał 4,7 mln zł dotacji na odbudowanie budynku Teatru im. Andreasa Gryphiusa. Natomiast Twierdza Srebrna Góra ponad 2 mln zł pozyskała na budowę nowej infrastruktury turystycznej m.in. kolejnej ścieżki dydaktycznej.

Większość pieniędzy przeznaczono na remonty kościołów, pałaców i innych zabytków będących w gestii samorządów lub dolnośląskich parafii.

"Dolny Śląsk jest rekordzistą jeśli chodzi o liczbę zabytków w Polsce. Potrzeby regionu na środki na ich rewitalizację są bardzo duże. W tej sprawie kluczowe jest wsparcie, także wsparcie rządu oraz sprawiedliwy podział środków ministerialnych" - powiedział cytowany w komunikacie marszałek województwa Cezary Przybylski.

Jak podano, do urzędu wpłynęło 77 projektów o wartości blisko 260 mln zł, w ramach których ubiegano się o dofinansowanie na kwotę ponad 187 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.