PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląskie: pieniądze dla ZIT-ów z urzędu pracy

  • pt    15 czerwca 2015 - 14:58

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy zawarł porozumienie z trzema ZIT-ami – Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego, Aglomeracji Wałbrzyskiej i Aglomeracji Jeleniogórskiej. Do miast i miejscowości na tych terenach tylko na działania społeczne popłynie ponad 56,9 mln euro.
Pieniądze przyznane na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne pochodzą z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Zostaną przeznaczone na liczne działania prospołeczne m. in. otwieranie nowych żłobków, pomoc potrzebującym, czy też wsparcie seniorów.

– Blisko 57 milionów euro to środki specjalnie adresowane dla trzech dolnośląskich ZIT-ów na działania społeczne. Dedykowane są obszarom, na których włodarze mogą się skupić na rozwiązywaniu konkretnych problemów, bo te nie wszędzie mają takie same priorytety - mówi Monika Kwil-Skrzypińska, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy i dodaje:

- Co więcej współpraca w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych pozwala samorządom na działanie kompleksowe, nie tylko na terenie przez nich bezpośrednio zarządzanym. Przedstawiciele ZIT-ów będą nas wspierać w ocenie zgodności projektów z zaplanowanymi działaniami, biorą również udział w opracowywaniu kryteriów, którymi będziemy się kierować przy wyborze projektów.

Na co unijne wsparcie?

Unijne wsparcie zostanie przeznaczone m. in na godzenie życia zawodowego i prywatnego czyli darmową opiekę dla dzieci do lat 3. Będą to fundusze na przystosowanie, rozwój lub wyposażenie żłobków, klubów malucha i innych form, które zagwarantują opiekę najmłodszym.

Ma to odciążyć rodziców i pozwolić im na powrót do pracy lub poszukanie nowego zajęcia. Dzięki takim działaniom do 2023 r. na terenie działania ZIT-ów ma powstać ponad 1 tys. miejsc opieki dla maluchów.

Wsparcie przed wykluczeniem otrzyma z kolei, blisko 10 tys. osób, w szczególności na aktywną integrację społeczno-zawodową (staże, szkolenia, wsparcie psychologiczne i specjalistyczne itp.).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.