PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolnośląskie, RPO 2014-2020: dominują projekty na wsparcie przedsiębiorstw i innowacji

  • PAP/MN    25 października 2016 - 09:09
Dolnośląskie, RPO 2014-2020: dominują projekty na wsparcie przedsiębiorstw i innowacji
Wartość pomocy z UE dla przedsiębiorstw i innowacji dla dolnośląskiego przekracza 200 mln zł. (fot. pixabay)

• Ogłoszenie 156 konkursów na łączną kwotę ponad 4,5 mld zł oraz wybór 500 projektów z dofinansowaniem z UE w wysokości 827 mln zł.
• Tak w liczbach wygląda obecny etap realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2014-2020.
• Najwięcej, bo 318 projektów z podpisanymi umowami na unijne dofinansowanie dotyczy wsparcia dla przedsiębiorstw i innowacji.
Jak wynika z danych Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, do końca września w ramach RPO ogłoszono 156 konkursów na łączną kwotę ponad 4,5 mld zł. Nabory zakończono w 115 konkursach. "Do dofinansowania wybrano 500 projektów o wartości dofinansowania z UE w wysokości 827 mln zł. W przypadku niektórych naborów nie dokonano jeszcze wyboru projektów do dofinansowania" - podało biuro prasowe.

Najwięcej, bo 318 projektów z podpisanymi umowami na unijne dofinansowanie dotyczy wsparcia dla przedsiębiorstw i innowacji. Wartość pomocy z UE przekracza tu 200 mln zł. Na ponad 220 mln zł opiewa dofinansowanie w podpisanych 95 projektach z zakresu rynku pracy, a na ponad 270 - w czterech projektach dotyczących transportu.

Jednym z największych przedsięwzięć realizowanych dzięki dofinansowaniu z RPO jest zakup 11 nowoczesnych składów elektrycznych dla Kolei Dolnośląskich. Wartość tego projektu to ponad 258 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii przekracza 170 mln zł. Pierwsze pociągi trafią do przewoźnika już w przyszłym roku.

Według informacji urzędu do końca września w ramach RPO na lata 2014-2020 wypłacono w sumie ponad 82 mln zł; najwięcej - ponad 47 mln zł - na projekty związane z rynkiem pracy.

Do końca tego roku planowane jest ogłoszenie jeszcze 41 konkursów na łączną kwotę niemal 548 mln zł.

Czytaj tez: Fundusze unijne: Oto największe konkursy w województwach

Rzecznik prasowy Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Jarosław Perduta w przyznał, że w skali całego RPO, podobnie jak w innych województwach, można mówić o kilkumiesięcznym opóźnieniu w wydawaniu pieniędzy unijnych. "To wynika przede wszystkim z braku niektórych dokumentów na poziomie krajowym. Te dokumenty warunkują wydatkowanie pieniędzy unijnych, warunkują ogłaszanie niektórych konkursów i warunkują tworzenie programów regionalnych. Chodzi na przykład o takie programy krajowe, jak krajowy program gospodarki odpadami, który nie został przyjęty odpowiednio wcześnie, by województwa mogły się odpowiednio skutecznie w niego włączyć" - mówił.

Rzecznik dodał, że na dziś harmonogram wydawania środków unijnych z RPO w województwie dolnośląskim wygląda "pozytywnie". "Są oczywiście zagrożenia przede wszystkim związane z rokiem 2018, kiedy musimy rozliczyć się z Komisją Europejską z pierwszych ram wykonania RPO. Będzie wówczas do rozliczenia 400 mln euro" - dodał.

Dolny Śląsk w ramach RPO na lata 2014-2020 ma do wydania ponad 9,1 mld zł; 70 proc. tej kwoty pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a pozostała część z Europejskiego Funduszu Społecznego. Najwięcej pieniędzy - niemal 1,7 mld zł - zostanie przeznaczonych na przedsiębiorstwa i innowacje, przede wszystkim na badania, rozwój technologiczny firm i wzmacnianie ich konkurencyjności. Ponad 1,5 mld zł zaplanowano na działania mające wesprzeć gospodarkę niskoemisyjną. Niemal 1,4 mld zł trafi natomiast na rozwój infrastruktury transportowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2016-11-23 01:02:54

    Dotacje z RPO Dolnośląskie: zajrzyj na stronę Artmetic!