Dolnośląskie, RPO 2014-2020: dominują projekty na wsparcie przedsiębiorstw i innowacji

• Ogłoszenie 156 konkursów na łączną kwotę ponad 4,5 mld zł oraz wybór 500 projektów z dofinansowaniem z UE w wysokości 827 mln zł.
• Tak w liczbach wygląda obecny etap realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2014-2020.
• Najwięcej, bo 318 projektów z podpisanymi umowami na unijne dofinansowanie dotyczy wsparcia dla przedsiębiorstw i innowacji.
Dolnośląskie, RPO 2014-2020: dominują projekty na wsparcie przedsiębiorstw i innowacji
Wartość pomocy z UE dla przedsiębiorstw i innowacji dla dolnośląskiego przekracza 200 mln zł. (fot. pixabay)

Jak wynika z danych Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, do końca września w ramach RPO ogłoszono 156 konkursów na łączną kwotę ponad 4,5 mld zł. Nabory zakończono w 115 konkursach. "Do dofinansowania wybrano 500 projektów o wartości dofinansowania z UE w wysokości 827 mln zł. W przypadku niektórych naborów nie dokonano jeszcze wyboru projektów do dofinansowania" - podało biuro prasowe.

Najwięcej, bo 318 projektów z podpisanymi umowami na unijne dofinansowanie dotyczy wsparcia dla przedsiębiorstw i innowacji. Wartość pomocy z UE przekracza tu 200 mln zł. Na ponad 220 mln zł opiewa dofinansowanie w podpisanych 95 projektach z zakresu rynku pracy, a na ponad 270 - w czterech projektach dotyczących transportu.

Jednym z największych przedsięwzięć realizowanych dzięki dofinansowaniu z RPO jest zakup 11 nowoczesnych składów elektrycznych dla Kolei Dolnośląskich. Wartość tego projektu to ponad 258 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii przekracza 170 mln zł. Pierwsze pociągi trafią do przewoźnika już w przyszłym roku.

Według informacji urzędu do końca września w ramach RPO na lata 2014-2020 wypłacono w sumie ponad 82 mln zł; najwięcej - ponad 47 mln zł - na projekty związane z rynkiem pracy.

Do końca tego roku planowane jest ogłoszenie jeszcze 41 konkursów na łączną kwotę niemal 548 mln zł.

Czytaj tez: Fundusze unijne: Oto największe konkursy w województwach

Rzecznik prasowy Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Jarosław Perduta w przyznał, że w skali całego RPO, podobnie jak w innych województwach, można mówić o kilkumiesięcznym opóźnieniu w wydawaniu pieniędzy unijnych. "To wynika przede wszystkim z braku niektórych dokumentów na poziomie krajowym. Te dokumenty warunkują wydatkowanie pieniędzy unijnych, warunkują ogłaszanie niektórych konkursów i warunkują tworzenie programów regionalnych. Chodzi na przykład o takie programy krajowe, jak krajowy program gospodarki odpadami, który nie został przyjęty odpowiednio wcześnie, by województwa mogły się odpowiednio skutecznie w niego włączyć" - mówił.

Rzecznik dodał, że na dziś harmonogram wydawania środków unijnych z RPO w województwie dolnośląskim wygląda "pozytywnie". "Są oczywiście zagrożenia przede wszystkim związane z rokiem 2018, kiedy musimy rozliczyć się z Komisją Europejską z pierwszych ram wykonania RPO. Będzie wówczas do rozliczenia 400 mln euro" - dodał.

Dolny Śląsk w ramach RPO na lata 2014-2020 ma do wydania ponad 9,1 mld zł; 70 proc. tej kwoty pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a pozostała część z Europejskiego Funduszu Społecznego. Najwięcej pieniędzy - niemal 1,7 mld zł - zostanie przeznaczonych na przedsiębiorstwa i innowacje, przede wszystkim na badania, rozwój technologiczny firm i wzmacnianie ich konkurencyjności. Ponad 1,5 mld zł zaplanowano na działania mające wesprzeć gospodarkę niskoemisyjną. Niemal 1,4 mld zł trafi natomiast na rozwój infrastruktury transportowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dotacje z RPO Dolnośląskie: zajrzyj na stronę Artmetic!

artmetic ekonsulting, 2016-11-23 01:02:54 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE