PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolny Śląsk i Warszawa, czyli know-man

  • AZA    5 marca 2010 - 15:54

Parki technologiczne, samorządy i uczelnie wymienią się wiedzą. Z Polski w międzynarodowym projekcie pod intrygującą nazwą Know-man bierze udział Dolny Śląsk wraz z Uniwersytetem Warszawskim.
 Z początkiem 2010 r. zainaugurowany został trzyletni projekt Know-Man: zarządzanie sieciami wiedzy w parkach technologicznych. Na realizację przedsięwzięcia przeznaczono dwa mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach inicjatywy Interreg IVC. Liderem projektu jest Instytut Rozwoju Regionalnego i Planowania Strukturalnego w Erkner (Niemcy). Spotkanie inicjujące projekt odbędzie się w dniach 8 -10 marca w Berlinie.

Jak informuje Adam Płoszaj z Uniwersytetu Warszawskiego, celem projektu jest wzmacnianie rozwoju regionów poprzez stymulowanie współpracy między sektorami badawczo-rozwojowym, biznesu i administracji regionalnej. 

- Projekt będzie polegał na wymianie doświadczeń i dobrych praktyk dotyczących intensyfikacji powiązań między sferą nauki i gospodarki oraz poprawy zarządzania wiedzą w parkach technologicznych - tłumaczy Adam Płoszaj.

W inicjatywie jest 15 partnerów instytucjonalnych z pięciu regionów europejskich: Rzymu (Włochy), prowincji Veneto (Włochy), województwa dolnośląskiego (Polska), Karyntii (Słowenia) i Andaluzji (Hiszpania). Wszystkie regiony są reprezentowane przez park technologiczny, urząd administracji publicznej oraz instytucję naukową. Platformą wzajemnej nauki będą odbywające się co pół roku konferencje projektu. Poza tym zostaną powołane międzyregionalne „tandemy rozwojowe” stymulujące cyrkulację wiedzy między regionami. Elementem integrującym działania projektu będzie strona internetowa, która ruszy już wkrótce.

- W Polsce działania będą się koncentrowały na regionie dolnośląskim z uwagi na prężnie funkcjonujący Wrocławski Park Technologiczny oraz działania Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. Partnerem naukowym jest Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego, które również odpowiada za komunikację i upowszechnianie wyników projektu - zaznacza Płoszaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.