PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolny Śląsk przekonuje się do Jeremie

  • AW    23 maja 2012 - 16:30
Dolny Śląsk przekonuje się do Jeremie

Już ponad pięciuset dolnośląskich przedsiębiorców skorzystało ze środków Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego, projektu realizowanego w ramach Inicjatywy JEREMIE.
Zarząd województwa przeznaczył na ten cel ponad 405 mln złotych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Do końca kwietnia br. łączna wartość pożyczek i kredytów poręczanych z DFP, udzielonych mikro, małym i średnim firmom z naszego regionu, wyniosła ponad 80 mln zł. Z tego prawie 47 mln zł pochodziło z Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego - informuje dolnośląski urząd marszałkowski.

Udostępnienie przedsiębiorcom instrumentów zwrotnych, takich jak pożyczki czy poręczenia, ma pomóc w lepszej dystrybucji środków unijnych.

W odróżnieniu od systemu dotacyjnego, w którym wspiera się danego beneficjenta „jednorazowo”, pieniądze ze spłaconej pożyczki czy uwolnionego poręczenie wracają do puli Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego i mogą być wykorzystane przez kolejnych przedsiębiorców. I tak przez wiele lat.

Fundusz obraca pieniędzmi wielokrotnie, może więc zabezpieczyć kapitał na inwestycje dla większej liczby firm z sektora MŚP. To ważne szczególnie dla tych firm, które nie mają dostępu do produktów oferowanych przez banki komercyjne bo np. działają zbyt krótko na rynku i nie posiadają jeszcze historii kredytowej, czy zabezpieczeń o wystarczającej wartości.

Wiadomo już, że w tzw. nowej perspektywie finansowej (lata 2014-2020) Unia Europejska planuje korzystać z instrumentów zwrotnych w znacznie większym zakresie niż obecnie. - Doświadczenie jakie zdobywa Dolny Śląsk dzięki inicjatywie Jeremie będzie więc bardzo przydatne przy realizacji nowego Regionalnego Programu Operacyjnego - dodają służby prasowe urzędu marszałkowskiego.

  Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.