PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolny Śląsk się zmienia dzięki eurofunduszom

  • GK    14 listopada 2012 - 13:36
Dolny Śląsk się zmienia dzięki eurofunduszom

Dzięki regionalnemu programowi operacyjnemu od 2007 r. na Dolny Śląsk trafiło dotąd prawie 1,2 mld euro, czyli niemal 5 mld zł. O inwestycjach, jakie udało się dzięki nim zrealizować rozmawiano podczas konferencji „Eurofundusze na Dolnym Śląsku”.
W konferencji wzięło udział kilkuset samorządowców, przedsiębiorców, przedstawicieli instytucji finansowych i urzędników odpowiedzialnych za unijne dotacje. Spotkanie we Wrocławskim Centrum Kongresowym otworzył marszałek Rafał Jurkowlaniec, który mówił o roli jaką odegrały fundusze unijne, w szczególności regionalny program operacyjny dla woj. dolnośląskiego, w modernizacji wszystkich dziedzin życia w regionie.

1,2 mld euro, czyli ok. 5 mld zł - tyle pieniędzy otrzymał Dolny Śląsk, tylko za pośrednictwem RPO od 2007 roku (do beneficjentów trafiła ponad połowa tej kwoty, a więc prawie 2,6 mld zł). Do tej pory w ramach tego programu na Dolnym Śląsku podpisano ponad 1,5 tys. umów z samorządami, instytucjami publicznymi, organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorcami.

Uczestnicy konferencji poznali też laureatów konkursu ,,Dolnośląski Lider RPO". Nagrody dla najlepszych wręczył marszałek Jurkowlaniec. W tym roku zwycięzcą konkursu została gmina Świebodzice, która zrealizowała projekt „Adaptacja budynku po dawnym pogotowiu ratunkowym w Świebodzicach na mieszkania". Remont pochłonął ponad 2,5 mln zł, a dzięki niemu powstało w sumie 17 mieszkań.

Drugie miejsce zajął Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej za projekt „Zabezpieczenia przeciwpowodziowe rzeki Białej Lądeckiej w Lądku Zdroju". Na trzecim miejscu znalazła się gmina Jerzmanowa za budowę nowoczesnego przedszkola (wartość to ok. 4,2 mln zł), które może przyjąć nawet 75 dzieci.

Co roku urząd marszałkowski nagradza te instytucje i firmy, które zrealizowały w ostatnich latach najciekawsze projekty przy udziale unijnych pieniędzy.

Największy projekt finansowany z RPO, który otrzymał z tego źródła 405 mln zł, to Dolnośląski Fundusz Powierniczy, powołany w ramach europejskiej Inicjatywy Jeremie. Oferująca niskooprocentowane kredyty Jeremie to odejście od tradycyjnego modelu wsparcia przedsiębiorstw w formie bezzwrotnych dotacji na rzecz uruchomienia odnawialnych instrumentów finansowych, takich jak kredyty, pożyczki i poręczenia.

Dzięki temu, że pieniądze wracają do puli, z pomocy może skorzystać większa liczba firm niż przy dotacjach. Dotychczas z tej formy pomocy skorzystało ponad 880 dolnośląskich przedsiębiorstw. Dotychczas wykorzystano dopiero 73 mln zł - niespełna piątą część wartości Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego.

Pieniądze unijne odgrywają również wielką rolę w unowocześnianiu infrastruktury drogowej i kolejowej na Dolnym Śląsku. Dzięki dofinansowaniu w wysokości 162 mln zł powstaje jeden z odcinków trasy Bielany - Łany - Długołęka. 50 mln zł - tyle regionalny program operacyjny przeznaczył na budowę tzw. łącznika A4, który połączył Świdnicę z autostradą.

Warto wspomnieć też o dwóch mostach na Odrze, które dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej powstają (w Brzegu Dolnym) lub już powstały (w Ciechanowie).

RPO pomaga też zmieniać dolnośląską kolej. Na zakup nowoczesnego taboru, z którego korzystają pasażerowie Kolei Dolnośląskich, przeznaczono w sumie 96 mln zł. Regionalne linie kolejowe wciąż są modernizowane: przebudowa linii kolejowych Jelenia Góra - Szklarska Poręba Górna i Duszniki-Zdrój - Kudowa-Zdrój zostanie zrealizowana dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 62 mln zł.

W sumie dzięki funduszom unijnym na Dolnym Śląsku zmodernizowano ponad 160 km dróg, wybudowano 572 km sieci wodno-kanalizacyjnej, kupiono 11 nowoczesnych szynobusów, a na drogi wyjechało 59 nowych pojazdów komunikacji miejskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.