PARTNER PORTALU
  • BGK

Dom Morświna na Półwyspie Helskim otwarty

  • GK    9 września 2013 - 15:47
Dom Morświna na Półwyspie Helskim otwarty

Uroczyście otwarto Dom Morświna na Półwyspie Helskim, którego budowa została zrealizowana dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W uroczystości wzięła udział m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Aneta Wilmańska.

Dom Morświna, przypominający tradycyjny dom rybacki, będzie służył celom edukacyjnym. Będzie to bank danych dotyczących bałtyckich morświnów i jednocześnie źródło informacji akademickiej i popularnonaukowej.

Dom Morświna zlokalizowany jest na terenie przyszłego kompleksu Błękitnej Wioski, którym zarządza Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Podczas wizyty na Mierzei Helskiej minister Wilmańska zapoznała się także z przebiegiem prac nad projektem „Zabezpieczenie brzegów Morza Bałtyckiego będących w administracji Urzędu Morskiego w Gdyni", finansowanego z Funduszu Spójności. Zakres projektu obejmuje wykonanie umocnień brzegów w rejonie czterech miejscowości: Ostrawa, Rozewia, Cypla Helu oraz Westerplatte

W rejonie Cypla Helskiego konstrukcje umocnienia odcinka brzegu morskiego ze względu na uwarunkowania i siły oddziaływań hydrodynamicznych, takich jak falowanie, spiętrzenia sztormowe i zmiany poziomu morza, podzielono na 3 odcinki.

Prace na pierwszym i drugim odcinku obejmują przebudowę opaski brzegowej o długości 65 m i około 290 m oraz regulację i umocnienia dna. Na trzecim odcinku, o długości ok. 90 m, budowane są umocnienia brzegu z kamienia.

Równoległe do prac obejmujących właściwy zakres projektu, realizowane jest wytyczenie ścieżki dla turystów, umożliwiającej dostęp do cypla i jednocześnie gwarantującej zachowanie wydm.

Beneficjentem projektu jest Urząd Morski w Gdyni. Wartość całkowita projektu wynosi ponad 69 mln zł. Wartość dofinansowania ze środków Funduszu Spójności to prawie 58 mln zł.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach priorytetu II - Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi, działanie 2.2 - Przywracanie terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych i ochrona brzegów morskich, Programu infrastruktura i środowisko. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na czerwiec 2014 roku.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.