PARTNER PORTALU
  • BGK

Dotacja unijna dla Centrum Hewelianum w Gdańsku

  • PAP    27 stycznia 2010 - 16:41
Dotacja unijna dla Centrum Hewelianum w Gdańsku

11 milionów zł z Unii Europejskiej otrzyma Centrum Hewelianum w Gdańsku, placówka edukacyjna położona na XIX-wiecznych fortyfikacjach. Pieniądze te przeznaczone będą m.in. na rewaloryzację czterech historycznych budynków.
Umowę w sprawie unijnego dofinansowania inwestycji podpisano w środę w Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku. Drugie 11 mln zł przeznaczy dla Centrum Hewelianum budżet miasta Gdańska.

- W ramach tego projektu zaadaptowane zostaną cztery historyczne obiekty, w tym koszary schronowe oraz centralny plac fortów - majdan, który będzie przeznaczony na różnego rodzaju imprezy o charakterze naukowo-historycznym. Jest to miejsce, którego nam brakuje. Będziemy także adaptować unikatowe w skali europejskiej baterie moździerzy. Całe przedsięwzięcie ma być zrealizowane do połowy 2012 r. - powiedział dziennikarzom dyrektor Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich Twierdza Gdańsk Centrum Hewelianum, Przemysław Guzow.

Część kwoty z projektu przeznaczona też będzie na rozszerzenie współpracy z naukowcami z Politechniki Gdańskiej. Umożliwi ona m.in. prezentację w Centrum Hewelianum własnych eksperymentów studentów tej uczelni.

Centrum Hewelianum, położone w śródmieściu Gdańska na tyłach głównego dworca kolejowego, działa od listopada 2008 r. Na tym liczącym 27 hektarów pagórkowatym terenie rozlokowanych jest kilkadziesiąt różnego rodzaju murowanych obiektów - schronów, kaponier, składnic amunicji itp., powstałych głównie w XIX wieku, a służących niegdyś obronie miasta.

W Centrum Hewelianum funkcjonuje m.in. wystawa prezentująca historię samych fortów, a w największym z nich - tzw. Kaponierze Południowej - urządzono ekspozycje poświęcone fizyce i astronomii. Ich częścią jest m.in. kilkadziesiąt interaktywnych stanowisk, na których zwiedzający mogą samodzielnie wykonywać różnego rodzaju doświadczenia, np. zbadać, w jaki sposób fale produkują energię elektryczną, jak powstaje dźwięk.

Na stanowiskach astronomicznych zwiedzający mogą obejrzeć Słońce w trójwymiarowej projekcji, zapoznać się z dawnymi i obecnymi poglądami na temat budowy Układu Słonecznego i Drogi Mlecznej, a także bardziej odległych stref kosmosu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.