PARTNER PORTALU
  • BGK

Dotacje na dolnośląskie środowisko

  • wnp.pl (Patrycja Batóg)    8 września 2010 - 14:03

Pięć inwestycji otrzyma dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013 (RPO WD) na zadania związane z gospodarką odpadami, poinformował urząd marszałkowski województwa.
Unijna dotacja trafi do Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu, gminy Nowa Ruda, Związku Gmin Karkonoskich, Miejskiego Zakładu Komunalnego w Polanicy Zdroju i Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej „Sanikom” w Lubawce.

Największe dofinansowanie, prawie 20 mln zł, przyznane zostało Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej „Sanikom” na projekt pn. „Budowa środkowo sudeckiego regionu gospodarki odpadami w oparciu o zakład unieszkodliwiania odpadów w Lubawce”, który jest trzecim i ostatnim etapem rozbudowy i modernizacji składowiska odpadów w Lubawce. Zakłada on budowę sortowni rozumianej jako zakład przetwarzania odpadów i zakup odpowiednich urządzeń. Realizacja tego przedsięwzięcia pozwoli na stworzenie całościowego systemu zagospodarowania odpadów z terenu 17 gmin.

Prawie 14 mln zł pozyskał Związek Gmin Karkonoskich na projekt rozbudowy Karkonoskiego Centrum Gospodarki Odpadami w Ścięgnach-Kostrzycy. Dzięki tej inwestycji możliwe będzie kompleksowe zagospodarowanie odpadów z terenu gmin należących do ZGK i miasta Jelenia Góra. Rozbudowane Centrum obsługiwać będzie teren zamieszkany przez 133 tys. osób.

Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu otrzyma ponad 1,7 mln zł na budowę instalacji mechanicznej i obróbki odpadów komunalnych oraz wykonanie drugiego etapu uszczelnienia kwatery w centrum utylizacji odpadów gmin łużyckich. Realizacja tego projektu zakłada m.in. budowę linii sortowniczej komunalnych odpadów zmieszanych i linii do prasowania surowców wtórnych.

Dotację otrzyma również gmina Nowa Ruda, której Zarząd Województwa Dolnośląskiego przyznał 537 tys. zł dofinansowania na projekt pn. „Poprawa stanu środowiska naturalnego w Gminie Nowa Ruda poprzez zakup wyposażenia do selektywnego zbierania odpadów”. Przedsięwzięcie zakłada rozmieszczenie w łatwo dostępnych na terenie 16 miejscowości miejscach pojemników i kontenerów do selektywnej zbiórki odpadów. W jego ramach zakupiony zostanie też samochód ciężarowy do opróżniania pojemników.

Pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego trafią też do Miejskiego Zakładu Komunalnego w Polanicy Zdroju. MZK wybuduje w mieście punkt przeładunkowy odpadów komunalnych i zakupi niezbędne wyposażenie – zgniatacz, wagę, zestaw transportowy wraz z kompatybilną przyczepą i kontenery do zagęszczania odpadów. Na ten cel spółka otrzyma ponad 1,3 mln zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2010-09-09 23:35:35

    Ale zenada ! Najwieksza inwestycja jest w centralnie wobec ludnosci Dolnego Slaska polozonej Lubawce (haha), pozostale to jakies glupawe "kompleksowe zagospodarowanie odpadow" i inne bzdety. A swiatowej klasy, niedrogie technologie czekaja na lepsze (czytaj - nigdy) czasy. Potwier...dza to tylko teze, ze tanie i dobre nigdy u naszych uzrednikow-politykow nie znajda uznania. Kiedys to sie ladnie nazywalo "sabotaz gospodarczy".  rozwiń