PARTNER PORTALU
  • BGK

Dotacje z UE dla Politechniki Świętokrzyskiej i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego

  • PAP/PSZ    2 stycznia 2018 - 13:09
Dotacje z UE dla Politechniki Świętokrzyskiej i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego
Środki będą pochodziły z RPO. (fot. Shutterstock)

Przeszło 100 mln zł dofinansowania do dwóch projektów badawczych otrzymały Politechnika Świętokrzyska oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wsparcie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.
• Koszt projektu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego wyniesie 40 mln zł.

• Prace mają zakończyć się do połowy 2021 roku.

• Inwestycja Politechniki Świętokrzyskiej będzie kosztować 75 mln zł.

Pierwszy projekt badawczy pn. "MEDPAT" dotyczy doposażenia zakładów naukowych do badań z zakresu ochrony zdrowia. Głównym jego zadaniem będzie rozbudowa budynku wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach o dodatkowe pomieszczenia.

"Istotne jest to, że wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu cieszy się dużym zainteresowaniem wśród studentów, co powoduje, że brakuje nam miejsc na zajęcia. Dzięki tej inwestycji dotychczasowy kompleks zostanie powiększony o kolejne pomieszczenia" - wyjaśnił PAP we wtorek rzecznik kieleckiej uczelni Piotr Burda.

Gotowa jest koncepcja architektoniczna prac, która zakłada rozbudowę budynku w kierunku północnym oraz jego nadbudowę.

Czytaj także: Autobusy, drogi, pociągi. Na co jeszcze idą pieniądze z RPO?

Na parterze nowego skrzydła powstanie pracownia posturologii i analizy ruchu. Piętro wyżej znajdować się będą punkty pobrań wraz z gabinetami konsultacyjnymi oraz wydzieloną strefą dla laboratorium diagnostycznego. Na drugim piętrze zaprojektowano zakład patologii z pracowniami hybrydyzacji oraz biologii molekularnej oraz wyodrębnioną część składającą z pracowni planowania nowoczesnych zabiegów operacyjnych. Piętro wyżej znajdzie się kompleks pracowni fizjologii i patofizjologii oraz wyodrębnione laboratorium mikrobiologii.

"W części nadbudowywanej nad budynkiem stojącym wzdłuż alei IX Wieków Kielc powstaną pracownie naukowe i sale dydaktyczne" - dodał Burda.

Łączny koszt projektu wyniesie prawie 40 mln zł (unijne dofinansowanie to 34 mln 148 tys. zł). Prace powinny ruszyć jeszcze w tym roku i potrwają do połowy 2021 r.

Drugi z dofinansowanych projektów pn. "CENWIS", który zrealizuje Politechnika Świętokrzyska (PŚ), zakłada utworzenie Centrum Naukowo-Wdrożeniowego Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego, w którym pracować będą zespoły ekspertów.

Czytaj również: NIK: Za wolno wydajemy pieniądze w UE

Projekt będzie realizowany w ramach współpracy pomiędzy Politechniką Świętokrzyską, a Świętokrzyskim Centrum Onkologii (ŚCO). Umowę w tej sprawie obydwie instytucje podpisały pod koniec września.

Inżynierowie Politechniki Świętokrzyskiej wspólnie z lekarzami ŚCO będą pracowali w dziedzinie nanotechnologii i zastosowania jej osiągnięć w medycynie. Do tego celu wykorzystywana będzie m.in. aparatura nowego Laboratorium Zaawansowanych Nanotechnologii i Nanomateriałów, zakupiona w ramach projektu "CENWIS". Inwestycja obejmuje stworzenie 12 laboratoriów, które powstaną na wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn PŚ.

Szacowany koszt prac to około 75 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniesie 66 mln 854 tys. zł.

Jednoetapowe konkursy na dofinansowanie obydwu projektów zostały rozstrzygnięte przez zarząd województwa, co oznacza bezpośrednie podpisywanie umów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Politechnika Świętokrzyska jest najstarszą i jedyną państwową uczelnią techniczną w regionie świętokrzyskim. Kształci około 7 tys. studentów na 19 kierunkach i ponad 60 specjalnościach. Zatrudnia 514 nauczycieli akademickich.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach to największa państwowa uczelnia w regionie. Prowadzi zajęcia na 44 kierunkach studiów, dla ponad 11 tys. osób. Zatrudnia około 1400 pracowników, w tym 878 nauczycieli akademickich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.