PARTNER PORTALU
  • BGK

Dotacje z UE na sieci energetyczne i gazowe

  • AT    27 marca 2012 - 15:53
Dotacje z UE na sieci energetyczne i gazowe

Zarząd województwa dolnosląskiego ogłosi w środę (28 marca) konkurs o dotacje na budowę i przebudowę sieci energetycznych i gazowych na terenie Dolnego Śląska. Przedsiębiorstwa energetyczne, które wezmą w nim udział, podzielą się 45 milionami złotych. Wnioski o dofinansowanie można składać do 28 maja br.
To już drugi konkurs o dofinansowanie tego rodzaju inwestycji – pierwszy został ogłoszony w 2010 roku. Jego efekt to przede wszystkim nowe gazociągi w Sycowie oraz w kilku miejscowościach na terenie trzech gmin: Kąty Wrocławskie, Czernica i Miękinia.

Także i tym razem wspierane będą przedsięwzięcia związane z budową i przebudową gazociągów. Na dofinansowanie mogą liczyć przede wszystkim inwestycje na terenach atrakcyjnych turystycznie, w tym w miejscowościach uzdrowiskowych. Chodzi m.in. o zastępowanie tradycyjnych źródeł ogrzewania bardziej ekologicznym gazem.

W przypadku sieci energetycznych pieniądze z Unii mają być przeznaczone m.in. na przebudowę przestarzałych linii dystrybucyjnych w małych miastach i wsiach. W porównaniu z większymi miejscowościami sieci energetyczne bywają tu zaniedbane, co powoduje ich większą awaryjność i przerwy w dostawach prądu.

Dotacje na budowę całkiem nowych sieci energetycznych są w ramach konkursu możliwe tylko w dwóch przypadkach. Po pierwsze – na elektryfikację terenów przeznaczonych na społeczne budownictwo mieszkaniowe w małych miastach (do 10 tysięcy mieszkańców). Po drugie – na zaopatrzenie w energię elektryczną terenów inwestycyjnych, przeznaczonych pod działalność gospodarczą. Z podobnej okazji skorzystała w poprzednim konkursie o dotacje spółka PCC Rokita z Brzegu Dolnego, która z pomocą prawie 5 milionów złotych z Unii przeprowadziła w swoich zakładach modernizację sieci elektroenergetycznej.

Przedsiębiorcy mogą otrzymać dotację w wysokości do 60 proc. kosztów kwalifikowalnych (czyli możliwych do refundacji zgodnie z zasadami konkursu). Wszystkie inwestycje zgłaszane do dofinansowania powinny się zakończyć wraz z rokiem 2014. Wszelkie informacje na temat konkursu będzie można znaleźć od 28 marca na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.