PARTNER PORTALU
  • BGK

Dotacje z UE na sieci energetyczne i gazowe

  • AT    27 marca 2012 - 15:53
Dotacje z UE na sieci energetyczne i gazowe

Zarząd województwa dolnosląskiego ogłosi w środę (28 marca) konkurs o dotacje na budowę i przebudowę sieci energetycznych i gazowych na terenie Dolnego Śląska. Przedsiębiorstwa energetyczne, które wezmą w nim udział, podzielą się 45 milionami złotych. Wnioski o dofinansowanie można składać do 28 maja br.
To już drugi konkurs o dofinansowanie tego rodzaju inwestycji – pierwszy został ogłoszony w 2010 roku. Jego efekt to przede wszystkim nowe gazociągi w Sycowie oraz w kilku miejscowościach na terenie trzech gmin: Kąty Wrocławskie, Czernica i Miękinia.

Także i tym razem wspierane będą przedsięwzięcia związane z budową i przebudową gazociągów. Na dofinansowanie mogą liczyć przede wszystkim inwestycje na terenach atrakcyjnych turystycznie, w tym w miejscowościach uzdrowiskowych. Chodzi m.in. o zastępowanie tradycyjnych źródeł ogrzewania bardziej ekologicznym gazem.

W przypadku sieci energetycznych pieniądze z Unii mają być przeznaczone m.in. na przebudowę przestarzałych linii dystrybucyjnych w małych miastach i wsiach. W porównaniu z większymi miejscowościami sieci energetyczne bywają tu zaniedbane, co powoduje ich większą awaryjność i przerwy w dostawach prądu.

Dotacje na budowę całkiem nowych sieci energetycznych są w ramach konkursu możliwe tylko w dwóch przypadkach. Po pierwsze – na elektryfikację terenów przeznaczonych na społeczne budownictwo mieszkaniowe w małych miastach (do 10 tysięcy mieszkańców). Po drugie – na zaopatrzenie w energię elektryczną terenów inwestycyjnych, przeznaczonych pod działalność gospodarczą. Z podobnej okazji skorzystała w poprzednim konkursie o dotacje spółka PCC Rokita z Brzegu Dolnego, która z pomocą prawie 5 milionów złotych z Unii przeprowadziła w swoich zakładach modernizację sieci elektroenergetycznej.

Przedsiębiorcy mogą otrzymać dotację w wysokości do 60 proc. kosztów kwalifikowalnych (czyli możliwych do refundacji zgodnie z zasadami konkursu). Wszystkie inwestycje zgłaszane do dofinansowania powinny się zakończyć wraz z rokiem 2014. Wszelkie informacje na temat konkursu będzie można znaleźć od 28 marca na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.