PARTNER PORTALU
  • BGK

Drewniane kościoły dostaną system zabezpieczeń

  • PAP    21 października 2010 - 08:52

17 najcenniejszych drewnianych kościołów w archidiecezji katowickiej zostanie dokładnie zabezpieczonych przed pożarem i włamaniem. Prace powinny się zakończyć do końca tego roku.
Projekt zabezpieczenia drewnianych kościołów przewiduje instalację 47 systemów zabezpieczających kompleksowo 17 najcenniejszych obiektów drewnianych wraz z ich wyposażeniem. Na realizację tych prac kuria metropolitalna w Katowicach otrzymała pieniądze z regionalnego programu operacyjnego.

Zabezpieczane kościoły są na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Pochodzą z XVI-XVIII w. i stanowią jeden z najciekawszych zespołów zabytków w regionie. Cechują je unikatowe rozwiązania architektoniczne Stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Takie świątynie stoją m.in. w Chorzowie, Gliwicach oraz w powiatach mikołowskim i pszczyńskim.

Obiekty zostaną wyposażone w kompleksowe systemy zabezpieczeń chroniących przed pożarem, włamaniem i napadem. W większości konieczne jest wykonanie całkowicie nowych instalacji

Projekt został nagrodzony w konkursie przeprowadzonym w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego „Śląskie = Europejskie”. W plebiscycie na najlepszą inwestycję województwa śląskiego, zrealizowaną z funduszy unijnych, nominowano 17 inwestycji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.