Drogowcy wydali pieniądze z UE, a kolejarze?

Niemal wszystkie pieniądze przeznaczone w unijnym programie Infrastruktura i Środowisko na drogi zostały już rozdysponowane - poinformował wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło. Gorzej wygląda sytuacja kolei - do podzielenia została połowa środków.
Drogowcy wydali pieniądze z UE, a kolejarze?

Umowy o dofinansowanie inwestycji z funduszy unijnych na lata 2007-2013 powinny być podpisane do końca tego roku, natomiast pieniądze te można wydawać do końca 2015 r. Drogowcy uporali się z unijnymi pieniędzmi przed czasem - jak wynika z informacji przekazanych w czwartek dziennikarzom przez przedstawicieli resortu rozwoju regionalnego, do końca 2012 r. wykorzystanie puli na drogi sięgnęło 97 proc. W sektorze drogowym podpisano 109 umów na dofinansowanie inwestycji. W sumie Unia dołoży do budowy polskich dróg 45,7 mld zł.

"Dzięki programowi Infrastruktura i Środowisko wybudowanych zostanie ponad 430 km odcinków autostrad i 900 km dróg ekspresowych" - poinformowało ministerstwo. Do tego dochodzą jeszcze odcinki dróg krajowych i obwodnice.

Dla porównania, w sektorze kolejowym zawarto 29 umów na łączną kwotę unijnego dofinansowania sięgającą 10,4 mld zł. Oznacza to, że rozdysponowano zaledwie 52,6 proc. pieniędzy przyznanych przez Brukselę na dofinansowanie transportu szynowego. W programie Infrastruktura i Środowisko na dofinansowanie inwestycji w transport kolejowy w latach 2007-2013 przeznaczono 4,8 mld euro (ok. 20 mld zł).

"Na ten rok planujemy przyspieszenie kontraktacji środków, zwłaszcza w sektorze kolejowym" - zaznaczył na spotkaniu z dziennikarzami wiceminister Zdziebło. Przedstawił wyliczenia, z których wynika, że w tym roku trzeba podpisać około 40 umów, o łącznej wartości ponad 9 mld zł.

Minister odniósł się także do planowanego na przełomie stycznia i lutego spotkania polskich ministrów rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej i transportu Sławomira Nowaka z komisarzem UE ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnem w sprawie zwiększenia pułapu unijnego dofinansowania inwestycji w transport szynowy.

 

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE