PARTNER PORTALU
  • BGK

Druga tura negocjacji ws programów operacyjnych we wrześniu

  • PAP    24 lipca 2014 - 16:00

Polska negocjuje z KE programy operacyjne na lata 2014-2020. Resort infrastruktury i rozwoju spodziewa się, że w drugiej połowie sierpnia KE oficjalnie odniesie się do nich. Druga tura negocjacji w tej sprawie planowana jest na wrzesień.
"Spodziewamy się, że od września Komisja Europejska będzie sukcesywnie akceptować kolejne programy operacyjne" - mówił posłom sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej oraz finansów wiceminister infrastruktury i rozwoju Marceli Niezgoda.

Zauważył, że wiele inwestycji dla poszczególnych sektorów jest opisanych w Umowie Partnerstwa, którą KE przyjęła pod koniec maja. Dokument określa strategię wykorzystania nowej puli funduszy europejskich na lata 2014-2020. Opisuje, jak i w co będziemy inwestować.

Czytaj też: KE przyjęłą Umowę Partnerstwa z Polską

Niezgoda poinformował, że podczas negocjacji dokumentu, KE zwracała uwagę na kilka kwestii. Dotyczyły m.in. sektora ochrony zdrowia. "Początkowo oczekiwano finansowania (tego sektora) wyłącznie na jednym poziomie - krajowym lub regionalnym. (...) Negocjacje zakończyły się konkluzją, że przy ministrze zdrowia będzie gremium, które stworzy ramy dla finansowania (ochrony zdrowia) ze wszystkich programów, zarówno krajowych, jak i regionalnych" - podkreślił.

Jak mówił wiceminister, dużą uwagę KE zawróciła również na sektor gospodarki wodno-ściekowej.

Niezgoda mówił w połowie lipca, że resort uzgodnił już prawie w całości z KE program "Polska Cyfrowa", na który w nowej perspektywie unijnej trafi 2,2 mld euro. Zwrócił uwagę, że dotyczy on tylko sektora technologii informacyjno-komunikacyjnych. Jak zaznaczył - w odróżnieniu od innych, bardziej złożonych programów, np. "Infrastruktura i Środowisko", z którego pieniądze będą przeznaczone na inwestycje, m.in. w drogi, kolej, gospodarkę wodno-ściekową, ochronę przyrody, zdrowia i kultury - negocjacje w sprawie programu "Polska Cyfrowa" mogły przebiegać szybciej.

Polska negocjuje z KE sześć krajowych programów operacyjnych i 16 regionalnych. Krajowe to: "Infrastruktura i Środowisko" z budżetem 27,45 mld euro, "Inteligentny Rozwój" (ok. 8,6 mld euro), "Wiedza Edukacja Rozwój" (ok. 4,7 mld euro, łącznie z instrumentem Inicjatywa na rzecz zatrudnienia młodzieży), "Polska Cyfrowa" (ok. 2,2 mld euro), Polska Wschodnia (ok. 2,1 mld euro), Pomoc Techniczna (ok. 700,1 mln euro).

Budżet 16 regionalnych programów operacyjnych wynosi ponad 31 mld euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.