PARTNER PORTALU
  • BGK

Dwa tysiące umów z wielkopolskiego RPO

  • PAP    28 marca 2012 - 18:08
Dwa tysiące umów z wielkopolskiego RPO

Wielkopolska do marca tego roku podpisała prawie 2 tys. umów na dofinansowanie działań z budżetu Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO) na lata 2007-2013.
W środę w Poznaniu zorganizowano konferencję podsumowującą realizację programu. W ramach WRPO Wielkopolska otrzymała 1,33 mld euro z budżetu UE. Według aktualnego kursu jest to około 5,5 mld zł.

Dotąd w ramach WRPO ogłoszono 59 konkursów, na które wpłynęło 5,5 tys. wniosków, na 10 mld zł. Wartość dofinansowania UE dla 1891 podpisanych umów wynosiła w marcu 2012 roku około 4,5 mld zł.

"Tak staraliśmy się dysponować tą kwotą, aby zrealizować najważniejsze cele. Najpoważniejszy problem, jaki mieliśmy - to jak podzielić środki pomiędzy infrastrukturę techniczną a poprawę konkurencyjności gospodarki. Przyjęliśmy, że 40 proc. środków wesprze konkurencyjność gospodarki, a resztę przeznaczamy na infrastrukturę" - powiedział podczas konferencji prasowej marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

W ramach wsparcia dla przedsiębiorczości na bezzwrotne dotacje dla przedsiębiorców zarząd województwa przeznaczył 755 mln zł. Za pieniądze z Brukseli sfinansowano m.in. zakup maszyn i urządzeń, innowacyjnych technologii, specjalistycznego sprzętu komputerowego i nowoczesnej aparatury medycznej.

W dziedzinie transportu dofinansowanie wyniosło ponad 1,6 mld zł, z czego 300 mln to inwestycja w transport kolejowy (modernizacje dwóch linii i zakup 22 nowoczesnych pociągów elektrycznych), a na inwestycje w drogi wyłożono 990 mln zł.

Dodatkowo 12 wielkopolskich miast dostało wsparcie na zakup 209 nowoczesnych autobusów za kwotę 140 mln zł. Unia dołoży też 284 mln zł do budowy szerokopasmowej sieci internetowej.

Na projekty ekologiczne zarząd województwa przeznaczył 636 mln zł. Dzięki tym środkom system gospodarki odpadami obejmie ponad 280 tys. osób, ocieplonych zostanie 249 budynków użyteczności publicznej, powstaną 4 nowe i 10 zmodernizowanych oczyszczalni ścieków, a także 544 km nowej sieci kanalizacyjnej dla 67 tys. odbiorców. Uczelnie i szkoły otrzymały wsparcie na poziomie 250 mln zł, na inwestycje w służbie zdrowia przeznaczono 220 mln złotych. Kolejnych 220 mln zł Wielkopolska wydaje na budowę infrastruktury turystycznej, a na rewitalizację miast prawie 350 mln zł.

"Widać już skutki działania programu i to daje satysfakcję, ale cieszyć się będziemy, jak wszystkie projekty zostaną zakończone i co ważniejsze - rozliczone z Unią Europejską" - podsumował konferencję wicemarszałek wielkopolski Leszek Wojtasiak. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.