PARTNER PORTALU
  • BGK

Dwie nowe osady w Biskupinie

  • PAP    29 sierpnia 2010 - 20:07

Rekonstrukcje dwóch historycznych osad powstaną na terenie Skansenu Archeologicznego w Biskupinie (woj. kujawsko-pomorskie). Przedsięwzięcie będzie możliwe dzięki dotacji z funduszy UE.
- Dzięki tej dotacji możliwa będzie budowa Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, ale przede wszystkim rekonstrukcja osady ludności neolitycznej oraz wioski średniowiecznej - powiedział dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, Wiesław Zajączkowski.

Osada wczesnośredniowieczna składać się będzie ze zrekonstruowanych 14 chat, ustawionych koliście wokół niewielkiego placu. Osadę z okresu późnego neolitu tworzyły z kolei dwie długie chaty ustawione równolegle.

- Zostaną one odtworzone w tych miejscach, gdzie odkryli je archeolodzy. Turyści będą mogli na własne oczy zobaczyć, jak w tym samym miejscu żyli ludzie na przestrzeni wielu lat. Pod tym względem nie ma takiego drugiego miejsca w Polsce - ocenił Zajączkowski.

Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego będzie profesjonalną placówką oferującą gościom skansenu pokazy filmów dokumentalnych oraz prezentacje multimedialne na temat historii zrekonstruowanych osad. Jak zapowiada dyrektor Zajączkowski, zwiedzający będą tu rozpoczynać i kończyć zwiedzanie skansenu, uzupełniając obserwacje terenowe fachową wiedzą historyczną.

Wszystkie planowane inwestycje będą kosztować około 3 mln zł. Połowa tej kwoty pochodzić będzie z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Szczątki osady w pobliżu wsi Biskupin odkrył w 1933 roku miejscowy nauczyciel, Walenty Szwajcer. Powiadomił o znalezisku prof. Józefa Kostrzewskiego (1885-1969), jednego z najwybitniejszych polskich archeologów XX stulecia.

Już w 1934 roku rozpoczęto systematyczne badania naukowe tego miejsca, wykorzystując wszelkie dostępne wówczas możliwości techniczne, łącznie z fotografią lotniczą wykonywaną z pokładu balonów obserwacyjnych. Początkowo naukowcy oceniali, że w Biskupinie natrafiono na pozostałości osady prasłowiańskiej.

Po wojnie wznowiono badania, a z czasem odtworzono fragmenty osady i jej umocnień. Wyniki najnowszych badań archeologicznych wskazują jednak, że osada pochodzi z okresu kultury łużyckiej i nie ma nic wspólnego z ludami słowiańskimi.

Obecnie muzeum i skansen w Biskupinie należą do najpopularniejszych placówek tego typu w Polsce. Oprócz stałych i czasowych ekspozycji, ogromną atrakcją Biskupina są coroczne Festyny Archeologiczne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.