Działacze żerują na rozwoju wsi

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 26-04-2011
  • drukuj
Pieniądze z Unii zamiast na aktywizację mieszkańców wsi trafiają na pensje działaczy. Program pomocy Leader może się okazać fiaskiem.
Działacze żerują na rozwoju wsi

Unia Europejska może zakwestionować projekt w całości i odebrać Polsce 2,5 mld zł, a za te pieniądze powstawać miały na wsi nowe miejsca pracy, przedszkola i świetlice – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Po prawie dwóch latach realizacji programu widać, że skorzystały z niego głównie tzw. lokalne grupy działania, czyli stowarzyszenia tworzone przez przedstawicieli gmin, organizacji pozarządowych i lokalnych przedsiębiorców.

Powstało ich 337. Miały dzielić pieniądze z Leadera. Okazuje się jednak, że najsprawniej wydają je na własne funkcjonowanie. Na tworzenie biur, zatrudnianie pracowników, zakupy sprzętu i mebli wydały prawie 200 mln zł.

Gorzej z realizacją lokalnych strategii rozwoju. Na ten cel trafiło na wieś niecałe pół miliarda złotych, czyli mniej niż 30 proc. wszystkich pieniędzy przyznanych Polsce.

Niepokojące tendencje potwierdzają wyniki kontroli urzędów marszałkowskich. Urzędnicy kwestionują zasadność wielu wydatków, m.in. niczym nieuzasadnionych nadmiernych zakupów sprzętu komputerowego lub biurowego. Innym zastrzeżeniem jest to, że unijne pieniądze trafiają do zamkniętego kręgu ludzi.

Lokalne grupy działania muszą urzędom marszałkowskim zwracać pieniądze – od kilkuset do – w skrajnych wypadkach – nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych podaje – „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE