PARTNER PORTALU
 • BGK

Dzięki dotacjom z RPO powstaną domy seniora i przedszkola

 • PAP    13 kwietnia 2015 - 14:29

Pulę ponad 160 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) woj. opolskiego na lata 2014-2020 przeznaczono na wsparcie przedsiębiorców w postaci dotacji, pożyczek i poręczeń.
Dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) Roland Wrzeciono podał, że z ogólnej puli ponad 160 mln euro ok. 62 mln euro to pieniądze, które mają być przeznaczone na pożyczki i poręczenia, a ok. 100 mln euro - na dotacje.

Wrzeciono zapowiedział, że kiedy zostaną przyjęte stosowne rozporządzenia, to pierwsze nabory na dotacje z UE dla firm w woj. opolskim mogą zostać ogłoszone pod koniec II kwartału br. Na 2016 r. natomiast OCRG zaplanowało rozpisanie naborów na operatorów, którzy potem będą udzielać pożyczek czy poręczeń przedsiębiorcom.

Pytany o to, na co będą mogły być wydatkowane unijne pieniądze udzielane w ramach dotacji, Wrzeciono wskazał m.in. na inwestycje w innowacje; w infrastrukturę usług społecznych - czyli np. zakładania domów seniora czy przedszkoli prowadzonych przez przedsiębiorców. Pożyczki z kolei mają być dostępne m.in. na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii czy na wdrażanie nowych technologii, czyli np. zakup innowacyjnej maszyny czy mniejszej linii produkcyjnej.

Szef OCRG zastrzegł jednak, że w nowej perspektywie firmy sięgające po unijne pieniądze muszą bardzo precyzyjnie określać planowane do osiągnięcia rezultaty swoich inwestycji. - Jeżeli zakładane wskaźniki rezultatu nie zostaną osiągnięte, to bardzo możliwe są korekty finansowe - wyjaśniał.

Z analiz prowadzonych przez departament koordynacji programów operacyjnych opolskiego urzędu marszałkowskiego wynika, że w ostatniej perspektywie finansowej udzielane z pieniędzy UE pożyczki były bardziej efektywne, jeśli chodzi o tworzenie miejsc pracy, niż dotacje.

Dyrektor tego departamentu Karina Bedrunka mówiła, że na życzenie Komisji Europejskiej przeprowadzono ocenę - tzw. ewaluację - dot. wykorzystania pożyczek w latach 2007-2013. - W ramach tej ewaluacji przeprowadzano m.in. rozmowy z przedsiębiorcami, którzy przyznali, że jeśli np. biorą kilkaset tysięcy zł pożyczki, to dokładnie wiedzą, na co wydadzą niemal każdą złotówkę - tłumaczyła Bedrunka. Racjonalność wydatkowania pieniędzy z pożyczek dzięki temu była większa, niż w przypadku dotacji.

Bedrunka, pytana dlaczego zatem w kolejnych latach więcej pieniędzy w woj. opolskim ma być przeznaczone na dotacje, a nie pożyczki, wyjaśniła, że m.in. dlatego, iż pula środków na dotacje ma być wydatkowana w kilku zakresach.

O dotacje będą się też mogli ubiegać przedsiębiorcy, którzy zechcą otwierać np. domy seniora. Ma ich to zachęcić do podejmowania takich inwestycji. Bedrunka zastrzegła jednak, że w takim przypadku okres trwałości projektu będzie musiał wynieść ok. 7-10 lat.

Łącznie w RPO woj. opolskiego na lata 2014-2020 jest blisko 945 mln euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (8)

 • Tomasz G, 2017-01-03 09:32:09

  Do Theo: Bardzo Dziękuję za odpowiedź.
 • Theo, 2017-01-03 08:04:47

  Do Tomasz G: Proponuję zwrócić się zapytaniem do najbliższego punktu informacyjnego Funduszy Europejskich - wykaz dostępny w zakładce punkty informacyjne na dedykowanej stronie Ministerstwa Rozwoju: funduszeeuropejskie.gov.pl
 • Tomasz G, 2017-01-02 23:17:39

  Witam gdzie można znaleźć wytyczne dotyczące dotacji na Dom spokojnej starości? Informację typu kto może się ubiegać o dotację? Na co jest dokładnie procentowo przyznawana dotacja? jaki wkład własny itp. Z góry bardzo dziękuję!