PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzięki unijnym środkom Olsztyn zyska nowy park

  • PAP/EM    28 lutego 2017 - 14:46
Dzięki unijnym środkom Olsztyn zyska nowy park
Naukowcy przywrócą przedwojenny leśny charakter kortowskiego parku (fot. pixabay)

Ponad 3 mln zł dofinansowania z UE otrzyma Uniwersytet Warmińsko-Mazurski na zrewitalizowanie parku oraz poprawę warunków bytowania fauny i flory w zabytkowej części Kortowa. Władze uczelni podpisały umowę na realizację tych projektów.
Zgodnie z umową podpisaną z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, uczelnia przeznaczy dotacje na ochronę i poprawę warunków bytowania roślin i zwierząt w architekturze najstarszej części miasteczka akademickiego oraz wzmocnienie różnorodności biologicznej i rewaloryzację zabytkowego parku w Kortowie. Łączny koszt obu tych przedsięwzięć szacowany jest na ok. 4 mln zł.

"Chcielibyśmy zacząć prace możliwie szybko, jak tylko wyłonimy wykonawcę w przetargu, czyli zapewne gdzieś w czerwcu" - powiedział prof. Czesław Hołdyński z Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody. Jego zdaniem prace powinny zakończyć się w przyszłym roku.

Uczelnia zamierza wzbogacić zielenią architekturę najstarszej części kortowskiego kampusu, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Zaplanowano posadzenie kilkuset drzew i krzewów. Zostaną zamontowane budki lęgowe dla ptaków i tzw. hotele dla owadów. Powstaną nowe alejki i mała architektura.

Naukowcy przywrócą przedwojenny leśny charakter kortowskiego parku, w którym najstarsze drzewa mają po ok. 120 lat. Wyleczą i będą pielęgnować najcenniejsze egzemplarze drzew, dosadzą rośliny tworzące runo i podszyt, usuną tzw. gatunki inwazyjne i odtworzą oś widokową od hali sportowej na jezioro.

Zdaniem prof. Hołdyńskiego, po rewitalizacji wzrośnie rola edukacyjna parku. Będzie przypominał "otwarty ogród botaniczny", w którym prowadzone będą zajęcia ze studentami architektury krajobrazu czy leśnictwa.

Pieniądze na dofinansowanie uniwersyteckich projektów pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. warmińsko-mazurskiego na lata 2014-2020.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • artmetic ekonsulting, 2017-03-14 17:54:00

    Dotacje unijne dla firm, MSP i inne: zajrzyj na stronę Artmetic!
  • Alek, 2017-02-28 22:33:22

    Hołdyński, czy to ten działacz, który zasiadał z ramienia... w radzie nadzorczej funduszu, radzie ochrony przyrody...???? Niezależny???