PARTNER PORTALU
  • BGK

Dziekoński: Polska Wschodnia może być Bawarią Polski

  • Bartosz Dyląg    19 września 2014 - 14:15
Dziekoński: Polska Wschodnia może być Bawarią Polski

- Bawaria była, podobnie jak wschodnie województwa naszego kraju, silnie rolnicza, z tradycyjnymi wartościami, zamieszkiwana przez ciężko pracujących ludzi – powiedział Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.
Polska Wschodnia osiągnęła w ostatnich latach przyrost transportu publicznego o 10 proc., reszta Polski odnotowała spadek.

Zdaniem Olgierda Dziekońskiego węzłem przesiadkowym może być sklep wiejski. Być może, jego zdaniem, powinien być on dofinansowany z pieniędzy publicznych. Takie rozwiązania funkcjonują w krajach o niskiej gęstości zaludnienia.

Drugą kwestią, która zdaniem Olgierda Dziekońskiego decyduje o rozwoju wschodniej części Polski, jest dostęp do internetu szerokopasmowego. To się w ostatnich latach bardzo poprawiło.

- Kwestia ta wiąże się ze szkoleniami i transferem wiedzy, bo jeśli ma się internet, trzeba umieć z niego korzystać – zaznaczył minister w trakcie Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

Czytaj też: Kapica: Lepiej inwestować w stare przejścia graniczne, niż tworzyć nowe


Trzecim wyzwaniem jest system szkolnictwa prorozwojowego, czwartym - nowe podejście do usług gospodarstwa domowego.

- Na wsi, siłą rzeczy, mamy inną segregację odpadów komunalnych, inne dostarczanie energii – pole do energetyki obywatelskiej – powiedział Olgierd Dziekoński.

Piątym elementem rozwoju jest wspieranie przedsiębiorstw decydujących o innowacyjności współczesnej gospodarki w obszarach wiejskich. Ostatnią wartością jest spójność społeczna, tradycja.

- Zwróćmy uwagę na wartość, która w zurbanizowanym świecie jest coraz bardziej doceniana, czyli krajobraz – zaznaczył minister.

Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego zauważył, że w nowym unijnym programowaniu przyjmujemy bez sprawdzenia wyników, że parki naukowo-technologiczne odniosły wielki sukces. To ogromne ryzyko, bo na dzisiejszym etapie trudno ocenić efektywność ich działań.

Wojciech Winogrodzki, szef Podlaskiego Związku Pracodawców podkreślił, że zbudowaliśmy miasta, głównie wojewódzkie, które poziomem tkanki miejskiej w wielu przypadkach przewyższają miasta Europy Zachodniej.

- Ale nasi mieszkańcy stwierdzili, że to nie wystarczy. Skoro mamy drogi, chcemy jeździć dobrymi samochodami. Skoro mamy ładne miasta, chcemy mieć kulturę, rozrywkę itp. – powiedział Wojciech Winogrodzki.

Zdaniem Wojciecha Winogrodzkiego samorządy regionalne nie mają żadnego wpływu na uczelnie wyższe, które są kluczem do współpracy nauki i biznesu, tak potrzebnej w tej części kraju.

Artykuł powstał w oparciu o panel dyskusyjny „Polska Wschodnia - cele i instrumenty rozwoju”, który odbył się podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

Więcej informacji ze Wschodniego Kongresu Gospodarczego czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.