PARTNER PORTALU
  • BGK

ECC: samorządy muszą sięgać także po instrumenty zwrotne

  • pt    8 maja 2014 - 13:57
ECC: samorządy muszą sięgać także po instrumenty zwrotne

Pod koniec zamykanej perspektywy samorządy z powodzeniem sięgają po zwrotne środki unijne, jak choćby te z funduszu Jessica.
Jacek Gdański wiceprezes zarządu Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznaje, że jst są przygotowane do nowej unijnej perspektywy.

- Myślę, że perspektywa 2014-20 to będzie czas kontynuacji, bo mamy opracowane pewne systemy, zasady, które się sprawdziły. Samorządy generalnie dobrze sobie radzą z absorpcją unijnych środków - powiedział Gdański.

Zdaniem wiceprezesa NFOŚiGW potrzebne będzie jednak także wprowadzenie nowych formy finansowania samorządowych inwestycji.

Zdaniem Gdańskiego bardzo istotne będą w latach 2014-20 projekty w formule PPP.

- Także takie instrumenty jak formuła ESCO w energetyce - mówi wiceprezes. - Poza tym nasz fundusz mocno pracuje nad promocją programów innowacyjnych. Właśnie za innowacyjność projekty będą dostawały dodatkowe punkty na listach rankingowych.

Gotowy na finansowanie inwestycji w latach 2014-20 jest także Bank Gospodarstwa Krajowego.

- Czasami mamy wrażenie, że samorządy spotykając się z nami na końcu zapominają, że jesteśmy bankiem i czekają bardziej na dofinansowanie niż pożyczkę - mówi Radosław Stępień wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego. - Ale tak naprawdę są wspaniałe instrumenty zwrotne jak choćby Jessica, z pomocą której we współpracy z samorządami jesteśmy w stanie sfinansować przeróżne inwestycje. Z jednej strony komunikacyjne, np. dworzec w Sopocie, a z drugiej przedszkole dla dzieci autystycznych, czy muzeum w Gdyni. To wszystko za pomocą instrumentów zwrotnych.

Czytaj też: Zrewitalizują tereny przydworcowe w Sopocie

Jak mówi wiceprezes BGK długo zachwycaliśmy się dotacjami bezzwrotnymi, ale pod koniec perspektywy także instrumenty zwrotne cieszą się powodzeniem.

- Myślę, że one sprawdzą się i w nowej perspektywie - dodaje Stępień.

Artykuł powstał na podstawie debaty pt. Polskie samorządy w nowej perspektywie finansowej UE, odbywającej się w ramach VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • za konferencje ppp.gov.pl, 2014-05-11 15:23:02

    Dlaczego i po co zwlekać jeśli się jeśli ppp się opłaca? Udane ppp opisuje artykuł też tu portalsamorzadowy.pl/raport/ppp-w-modernizacji-energetycznej-8211-przyszloscia-projekty-hybrydowe,56324.html warsztaty PPP w praktyce w 21.maja exposilesia.pl/samorzad/pl/ Sosnowiec
  • dialog konkurencyjny jbt@, 2014-05-11 09:11:49

    Piękne tezy. Tylko praktyka mocno kuleje. Może bardziej optymistycznie, po prostu tworzy się właśnie. Ciekawe ile osób posłucha samorządowego praktyka z Karczewa, 21V w Sosnowcu, albo sprawdzi jakie wyniki przynosi DIALOG i PPP w śląskim Radzionkowie?