PARTNER PORTALU
  • BGK

EEC: Budowanie infrastruktury nigdy się nie kończy

  • Piotr Toborek    12 maja 2017 - 12:23
EEC: Budowanie infrastruktury nigdy się nie kończy
Olgierd Dziekoński, były minister w Kancelarii Prezydenta (fot. PTWP)

To nie jest tak, że zbudujemy drogi i mosty i będziemy po roku 2020 odpoczywać. Nie, wszyscy budowali i cały czas budują, nawet ci bogaci. Nas też to czeka – mówi Olgierd Dziekoński, były minister w Kancelarii Prezydenta.
- Wiele mówimy o unijnych funduszach, ale pamiętajmy, że one w inwestycjach infrastrukturalnych samorządów stanowiły tylko 30 procent. Reszta to są pieniądze gminne, czyli z podatków – mówi Olgierd Dziekoński, były minister w Kancelarii Prezydenta.
 
Dziekoński przytacza dane Eurostatu: w ubiegłym roku w Polsce na głowę mieszkańcy na inwestycje samorządowe wydaliśmy, 143,3 euro.

- W poprzednich czterech latach było to ponad 200 euro. Dużo? Niemcy w 2016 wydali per capita 280 Euro, a w Szwecji to ponad 1 tysiąc Euro – wylicza i dodaje:

- A mówimy o krajach, gdzie przecież ta infrastruktura jest na bardzo wysokim poziomie.

Jakie z tego wnioski?

- To znaczy, że także po roku 2020, gdy unijne fundusze będą znacznie mniejsze, musimy być przygotowani na wielkie wydatki – tłumaczy Dziekoński.

Zdaniem byłego ministra, jeśli chcemy się liczyć w walce o inwestorów, musimy podjąć wyzwanie.

- To nie jest tak, że zbudujemy drogi i mosty i będziemy odpoczywać. Nie, wszyscy budowali i cały czas budują, nawet ci bogaci. Nas też to czeka.

Artykuł powstał podczas panelu dyskusyjnego „Inwestycje samorządów” , który odbył się podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.