PARTNER PORTALU
  • BGK

EEC: Samorządy nie mogą zacząć inwestycji zbyt wcześnie

  • pt    8 maja 2014 - 12:46
EEC: Samorządy nie mogą zacząć inwestycji zbyt wcześnie

Polskie samorządy nie mogą zbyt wcześnie rozpoczynać inwestycji z myślą o funduszach z rozdania 2014-20, zakończone projekty nie będą bowiem w niej finansowane.
- Kiedy będziemy mogli zacząć kontraktować nowe umowy w ramach RPO, to pytanie nadal otwarte - mówi Adam Zdziebło wiceminister infrastruktury i rozwoju. - Wszystko idzie w dobrą stronę, ale konkretnego terminu jeszcze nie podam.

Wiceminister przyznaje, że marszałkowie województw, którzy nadzorują Regionalne Programy Operacyjne podeszli do swoich działań bardzo aktywnie, programy są doszlifowane, ale trwają jeszcze ostatnie procedury.

To kiedy nastąpi zatwierdzenie Umowy Partnerstwa z Polską zapowiedział komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn.

- Jesteśmy jeszcze na etapie wewnętrznych konsultacji, ale jestem dosyć przekonany, że uda nam się zatwierdzić Umowę Partnerstwa z Polską, mam nadzieję, jeszcze w maju  - powiedział komisarz Hahn na spotkaniu z dziennikarzami podczas Europejskiej Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło uściślił, że negocjacje między Komisją Europejską a Polską zostały już "praktycznie zakończone".

 - Kilka rzeczy wymaga doprecyzowania, docyzelowania, ale tak naprawdę moglibyśmy już powiedzieć, że mamy programy krajowe ustalone, wyjaśnione i wynegocjowane z KE. Czekamy tylko na oficjalne zamknięcie negocjacji - wyjaśnił. - Podobnie z programami operacyjnymi, ale trzeba pamiętać, że są jeszcze audyty, co sprawia, że procedura się przeciąga.

Adam Zdziebło uczula samorządy na fakt, że w nowej perspektywie Komisja Europejska nie wyraża zgody na projekty gotowe.

- Do tej pory można się było zgłosić z projektem zrealizowanym, byle był zrealizowany w bieżącym okresie 7-8 lat i otrzymać na niego fundusze - mówi wiceminister. - W perspektywie 2014-2020 samorządy muszą więc uważać, żeby nie zacząć inwestycji zbyt wcześnie.

Artykuł powstał na podstawie debaty pt. Polskie samorządy w nowej perspektywie finansowej UE, odbywającej się w ramach VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.