PARTNER PORTALU
  • BGK

EEC: Środki unijne uzależniły samorządy

  • Piotr Toborek    12 maja 2017 - 14:49
EEC: Środki unijne uzależniły samorządy
Andrzej Maciejewski fot.facebook.com

Jeszcze na początku pierwszej unijnej perspektywy przyznać się, że gmina ma długi to był, jak to mówią młodzi „obciach”, dzisiaj to stało się normą, to nie jest dobre – mówi poseł Andrzej Maciejewski.
- Kończą się powoli środki unijne w nowej perspektywie albo będą niewielkie, a może nie będzie ich wcale, do tego dochodzi Brexit i nie wiemy w sumie co się wydarzy po roku 2020 – mówi Andrzej Maciejewski poseł Kukiz’15, przewodniczący sejmowej komisji samorządowej. – A samorządy uzależniły się od tych środków, trzeba będzie nauczyć się żyć bez nich - mówi

Dlatego, zdaniem posła, samorządy powinny bardziej ostrożnie podchodzić do problemu zadłużenia.

- Jeszcze na początku pierwszej unijnej perspektywy przyznać się, że gmina ma długi to był, jak to mówią młodzi „obciach”, dzisiaj to stało się normą, to nie jest dobre – dodaje Maciejewski.

Jak mówi, trzeba pamiętać o problemach demograficznych i tym bardziej zastanawiać, jak po roku 2020 mają działać samorządy.

- Może powinniśmy iść w tą stronę, żeby fundusze zamiast trafiać do Warszawy i dopiero tam być dzielone, powinny być rozdysponowywane w gminach, u źródła, a dopiero to, co zostaje powinno iść do centrali – zastanawia się Maciejewski.

- Moim zdaniem potrzebna nam jest dzisiaj uproszczenie przepisów, coś takiego jak słynna reforma Wilczka, w latach 90-tych – dodaje poseł. – Tak, by można się było skupić na konkretnym działaniu, a nie ma biurokracji.

Artykuł powstał podczas panelu dyskusyjnego „Inwestycje samorządowe. Nowa perspektywa” , który odbył się podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.