PARTNER PORTALU
  • BGK

EFIS, inwestycje: Będzie więcej kredytów dla samorządów

  • bad    12 grudnia 2017 - 14:52
EFIS, inwestycje: Będzie więcej kredytów dla samorządów
Będzie więcej pieniędzy ba inwestycje realizowane przez małych i średnich przedsiębiorców, spółki komunalne i jednostki samorządu terytorialnego. Fot. pixabay

Parlament Europejski przedłużył plan inwestycyjny dla UE, który wzrośnie do 500 miliardów euro. Oznacza to więcej pieniędzy dla polskich samorządów.
• Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFIS) zostanie przedłużony do 2020 roku.

• EFIS, znany także jako Plan Junckera, otrzyma dodatkowe środki na finansowanie innowacyjnych projektów.

• Priorytetem będą projekty wysokiego ryzyka oraz inwestycje o największym potencjale gospodarczym i społecznym.

• Beneficjentami Planu Junckera w najbliższych latach będą m.in. samorządy. Przykładowo dzięki EFIS bank może udzielać samorządom kredytów na przedsięwzięcia o wyższym ryzyku.

 

Parlament Europejski informuje, że EFIS, który przyczynił się do ożywienia gospodarczego od 2015 roku, zostanie przedłużony do 2020 roku i otrzyma dodatkowe środki na inwestycje zgodnie z przepisami przyjętymi we wtorek.

Czytaj też: Witold Słowik: Zrobiliśmy krok do przodu w wykorzystaniu Planu Junckera

Najważniejsze punkty porozumienia wynegocjowanego przez posłów z państwami członkowskimi i przyjęte przez Parlament Europejski stanowią, że EFIS, znany również jako "Plan Junckera" zostanie przedłużony do 2020 roku i ma uruchomić 500 miliardów euro inwestycji.

EFIS ma przeciwdziałać niedoskonałościom rynku oraz lukom inwestycyjnym, poprzez wspieranie innowacyjnych projektów wysokiego ryzyka, które nie zostałyby sfinansowane w inny sposób; inwestycje powinny również wspierać tworzenie miejsc pracy, zwłaszcza dla ludzi młodych oraz wzrost i konkurencyjność, sektor energetyczny, akcję klimatyczną, ochronę zdrowia, badania i innowacje, zrównoważony transport, cyfryzację oraz przemysł kreatywny.

EFIS

Skierowany m.in. do samorządów EFIS, wdrażany przez Europejski Bank Inwestycyjny, został utworzony w 2015 roku, początkowo na trzy lata, w celu uruchomienia inwestycji o wartości co najmniej 315 miliardów euro. Komisja Europejska wnioskowała o przedłużenie działania funduszu do końca obowiązywania wieloletnich ram finansowych (WRF), do grudniu 2020 roku, z zamiarem osiągnięcia inwestycji w wysokości 500 miliardów euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.