PARTNER PORTALU
  • BGK

Ekologiczny basen w Świętochłowicach otwarty

  • PAP    1 sierpnia 2014 - 12:39
Ekologiczny basen w Świętochłowicach otwarty

Kosztem niespełna 16 mln zł niszczejący basen w Świętochłowicach został przekształcony w nowoczesny kompleks basenowy z naturalnie filtrowaną wodą. Przedsięwzięcie współfinansowano środkami unijnej inicjatywy Jessica.
Chodzi o rewitalizację kąpieliska Skałka - znanego w Świętochłowicach i okolicznych miastach miejsca rekreacji i wypoczynku. W miejsce nieużytkowanego od kilkunastu lat zniszczonego basenu powstało tam nowe kąpielisko. To basen o zróżnicowanym kształcie i głębokości, z systemem biologicznego oczyszczania wody.

"To pierwszy w Polsce publiczny obiekt oczyszczany metodą naturalną. Nie ma tu grama chemii. Efekt, sprawdzaliśmy już, jest fenomenalny" - zaznaczył podczas piątkowej uroczystości otwarcia odnowionej Skałki prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski. "Na Śląsku, w Polsce znajdują się same zbiorniki konwencjonalne. W Niemczech takich obiektów oczyszczanych naturalnie jest ponad 200" - dodał.

W zastosowanej - teraz również w Świętochłowicach - technologii woda krąży w systemie, który tworzą: zbiornik kąpieliska, strefa filtracyjna wykorzystująca mieszankę kruszyw, roślin i przyjaznych dla człowieka bakterii, a także zbiornik wykonany w technologii stawu naturalnego z podwodną roślinnością. Dzięki temu rozwiązaniu utrzymanie basenu ma być niedrogie, a wody nie trzeba chlorować. W chłodniejsze dni wodę można też podgrzewać w systemie kolektorów słonecznych.

W ramach przedsięwzięcia świętochłowickiego samorządu, oprócz basenu o powierzchni 1,2 tys. m kw. z filtrowaną naturalnie wodą, powstały m.in. trawiasta plaża, park linowy oraz budynek wielofunkcyjny. Przylega do niego ścianka wspinaczkowa, a wewnątrz znalazło się sześć boisk do gry w squasha, sala fitness, siłownia, szatnie oraz zaplecze sanitarne. Wokół strefy filtracyjnej powstała ścieżka edukacyjna opisująca zastosowaną tam technologię.

Samorządowcy ze Świętochłowic chcą, aby odnowiony kompleks służył nie tylko mieszkańcom tego miasta, ale i ościennych: Chorzowa, Bytomia czy Rudy Śląskiej. Odwiedzać go może ok. 3 tys. osób dziennie.

Inwestycję wykonała - w formule zaprojektuj i buduj - firma Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Ze względu na innowacyjność technologii, wykonawca skorzystał m.in. z wiedzy i doświadczenia partnerów z Niemiec.

Miasto sfinansowało przedsięwzięcie m.in. dzięki wynoszącej 10,8 mln zł pożyczce na 1,5 proc. - z mechanizmu Jessica. To unijna inicjatywa wspierająca zrównoważony rozwój obszarów miejskich. Jej istotą jest odejście od udzielania bezzwrotnych dotacji na rzecz mechanizmu odnawialnego - zwrotnych instrumentów finansowych (pożyczek, wkładów kapitałowych, gwarancji). Taka formuła (przede wszystkim funduszu pożyczkowego) umożliwia wielokrotne wykorzystywanie tych samych środków.

Czytaj też: Gdzie Jeremie i Jessica radzą sobie najlepiej

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • OBYWATEL, 2014-08-01 22:36:26

    Tylko pogratulować władzom i mieszkańcom Swiętochłowic.Niestety w Poznaniu mamy prezydenta Grobelnego,który robi wszystko ażeby utrudniać warunki życia mieszkańcom. Zlikwidował m.in.jedyny basen dla liczącego 100 tys. mieszkańców osiedla Rataje.Wspierali ten haniebny czyn również radni.Kolejny fil...m na ten temat pokazała dzisiaj telewizja WTK. Można tylko liczyć na przebudzenie Poznaniaków w nadchodzących wyborach i wybranie prezydenta,który będzie godnie reprezentować ich interesy.  rozwiń