PARTNER PORTALU
  • BGK

Eksperci ostrzegają: Istnieje ryzyko ograniczenia środków z UE dla Polski

  • PAP/em    4 stycznia 2017 - 15:51
Eksperci ostrzegają: Istnieje ryzyko ograniczenia środków z UE dla Polski
W unijnej perspektywie budżetowej po 2020 roku Polska i tak będzie otrzymywała duże pieniądze (fot. pixabay)

• Uczestnicy debaty ośrodka Warsaw Enterprise Institute (WEI) poświęconej inwestycjom ocenili, że Po 2020 r. można spodziewać się ograniczenia napływu funduszy z Unii Europejskiej.
• Prawdopodobnie Polska nadal będzie otrzymywać więcej pieniędzy niż inne kraje wspólnoty.

Wiceprezes Stowarzyszenia Energii Odnawialnej Włodzimierz Ehrenhalt stwierdził, że z ograniczeniem środków należy się liczyć w energetyce, zwłaszcza węglowej. - Rozpoczynając inwestycje i patrząc na to, co się dzieje w Unii Europejskiej, patrząc na nasze relacje z UE, musimy się z tym liczyć i musimy zaplanować sytuację, w której w części inwestycji energetycznych zostaniemy osamotnieni. Szczególnie w tych dotyczących węgla - podkreślił.

- Jeśli chodzi o inwestycje transportowe, to też sytuacja jest dalece inna, niż w poprzedniej perspektywie - powiedział samorządowiec i ekspert ds. infrastruktury Patryk Wild.

- W perspektywie poprzedniej niewykonanie inwestycji na kolei nie skutkowało utratą tych pieniędzy, tylko przesuwano je na inne cele, np. związane z transportem miejskim czy zakupem taboru - wskazał. - Dzisiaj nastawienie Komisji Europejskiej do przesunięć jest bardzo niechętne i pieniądze niewykorzystane na kolei prawdopodobnie trafią z powrotem do budżetu unijnego - dodał.

Czytaj też: Potrzebna mobilizacja w wykorzystaniu środków UE, zwłaszcza w programach regionalnych

- A jeżeli chodzi o przyszłą perspektywę, to (...) w obecnej sytuacji politycznej UE po Breksicie przy narastających tendencjach izolacjonistycznych w głównych krajach Unii trudno zakładać odpowiedzialnie, że będziemy mieli jakieś bardzo istotne środki - zauważył.

Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej" zauważył, że w unijnej perspektywie budżetowej po 2020 roku Polska i tak będzie otrzymywała duże pieniądze np. w porównaniu do Niemiec. -Wszystko jednak będzie zależało od polityki wewnątrzunijnej: Brexit trzeba będzie brać na poważnie, a poza tym będą istotne układy w Komisji Europejskiej i siła polityczna wewnątrz UE - powiedział.

Przypomniał, że przy układaniu obecnej perspektywy finansowej UE komisarzem ds. budżetu był Janusz Lewandowski. Teraz - zdaniem Osieckiego - "walka może być bardziej ostra" i istnieje ryzyko ograniczenia środków dla Polski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • artmetic ekonsulting, 2017-01-21 23:47:19

    Dotacje unijne dla firm, rozliczanie projektów: zajrzyj na stronę Artmetic!
  • glaertes1, 2017-01-05 15:55:44

    Przecież to wynika z tzw. marszruty akcesyjnej! W miarę jak będziemy osiągali poziom średnich państwa w UE - Grecji, Portugalii, Hiszpanii to i kasy będzie mniej! To nie tylko kwestia Brexitu jak mylnie pisze prasa!