PARTNER PORTALU
  • BGK

Elbląski projekt walki z bezrobociem wygrał konkurs KE

  • PAP    30 stycznia 2013 - 18:58
Elbląski projekt walki z bezrobociem wygrał konkurs KE

Wymyślony w Elblągu (Warmińsko-Mazurskie) projekt walki z bezrobociem zwyciężył w prestiżowym konkursie Komisji Europejskiej Regio Stars. W projekcie uczestniczyło 32 niepełnosprawnych, wielu pozostawało bez pracy nawet 10 lat. Zatrudnienie znalazły 22 osoby.
W czwartek w Brukseli pomysłodawcy projektu i warmińsko-mazurski marszałek wezmą udział w uroczystości ogłoszenia wyników. Zwycięzcy odbiorą nagrodę z rąk komisarza UE ds. Polityki Regionalnej Johannesa Hahna.

Czytaj też: Bezrobocie w styczniu wzrośnie

Elbląski pomysł rywalizował w finale z czterema europejskimi projektami m.in. z Finlandii i Wielkiej Brytanii.

"To pierwszy projekt z naszego kraju od chwili wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, który dotarł do finału konkursu, by następnie wygrać rywalizację w swojej kategorii" - podkreślił marszałek Jacek Protas. Jak ocenił, nagroda potwierdza, że wydawanie pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego jest efektywne.

Czytaj też: 84 tys. bezrobotnych podjęło pracę w grudniu

Projekt, który zyskał uznanie Komisji Europejskiej, realizowano pod nazwą "Indywidualne ścieżki zatrudnienia" od grudnia 2009 do sierpnia 2012 roku w Elblągu. Uczestniczyło w nim 32 bezrobotnych powyżej 45. roku życia, z których wielu pozostawało bez pracy nawet 10 lat. Ponadto wszyscy byli niepełnosprawni w stopniu lekkim lub umiarkowanym. Po zakończeniu projektu okazało się, że 22 osoby znalazły zatrudnienie i utrzymały je co najmniej pół roku.

Projekt, który realizowała Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych, zakładał indywidualną pracę z każdym jego uczestnikiem. Jak powiedziała koordynator programu Eliza Popławska-Jodko, najpierw oceniano stan zdrowia każdego z uczestników. Zwróciła uwagę, że wielu ludzi nie podejmuje pracy ze względu na zły stan zdrowia albo ze względu na to, że uważają swój stan zdrowia za zły. Każdy z uczestników projektu spotykał się z lekarzem medycyny pracy i dowiadywał się, w jakim charakterze może pracować.

Pomysł medycznego diagnozowania bezrobotnych zaczerpnięto z modelu obowiązującego w Finlandii - centrum rehabilitacyjne z tego kraju było partnerem elbląskiego projektu.

Zdiagnozowany przez lekarza bezrobotny pracował z indywidualnym trenerem pracy, psychologiem, uczestniczył w takich szkoleniach i kursach, które uważał za przydatne (a nie takich - jak często bywa w urzędach pracy - które aktualnie są realizowane). Doradca zawodowy pomagał przygotowywać się do rozmów z pracodawcami, a po znalezieniu pracy towarzyszył takiej osobie jeszcze przez pół roku i w razie potrzeby wspierał i motywował do dalszej pracy.

Koszt projektu wyniósł 1,8 mln zł, a koszt zdiagnozowania i przygotowania bezrobotnego do rynku pracy to 8-9 tys. zł. Autorzy projektu uważają, że koszty diagnozy bezrobotnego nie są duże, ponieważ w ten sposób przygotowują tę osobę do trwałego powrotu na rynek pracy. Chcą, by elbląski pomysł na znalezienie pracy przez osoby niepełnosprawne został wdrożony w innych regionach Polski.

Na Warmii i Mazurach od lat utrzymuje się najwyższa w Polsce stopa bezrobocia, która na koniec grudnia 2012 roku wynosiła 20,1 proc. Na 1,4 mln osób mieszkających w województwie warmińsko-mazurskim 113,2 tys. to bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy.

Realizowany przez Komisję Europejską konkurs Regio Stars promuje dobre praktyki i innowacyjne rozwiązania, które - zdaniem KE - warto powielać w innych regionach i krajach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • z Elbląga , 2013-02-01 13:49:36

    Dopisek, że Elbląg jest w woj.W-M to rewelacja, inaczej bym nie wiedział, to ile tych Elblągów jest w Polsce Degradacja tego Miasta w tym województwie i Kraju przechodzi wszelkie granice.